Kathy Reichs – Fatal Voyage (Temperance Brennan #4) (audio book)

128759

Grāmatas apraksts no Goodreads/Synopsis from Goodreads:

Investigating a plane crash in the Smoky Mountains in North Carolina, forensic anthropologist Temperance Brennan discovers in a most disturbing way that the evidence doesn’t add up. Tripping over a coyote-chewed leg at the crash scene, she performs a little mental arithmetic and realizes that this victim wasn’t on the plane. Once again, Brennan’s high-tech DMORT snaps into action faster than you can say “Disaster Mortuary Operational Response Team.” The author of Death du Jour serves up another exquisite meal.

Izdevniecība/Publisher: BBC Audiobooks

Kā tiku pie šīs grāmatas?/How I got this book?

Lejuplādēju no www.

Vērtējums/Rating: 2.5/5

Mana recenzija (pārdomas)/My (thoughts) review

Fatal Voyage iesākas ar Temperansu Brenanu esot pasažieru lidmašīnas avārijas vietā palīdzot identificēt un korekti sašķirot mirstīgās atliekas. Diemžēl nav neviena izdzīvojušā, un darbs kļūst daudzkārt personīgāks, kad Brenana no Endrū uzzina par to, ka viens no par to, ka viens no pasažierim bijis abu kolēģis.

Spriežot pēc pierādījumiem, ir skaidrs, ka par avārijas iemeslu bijis kāds sprādziens, un pirmajās teorijās par konkrētu iemeslu bieži pavīd vārds ‘’terorisms’’; netrūkst arī vairāk vai mazāk ticamu aculiecinieku. Bet tas viss (beigās arī tāds nekāds atrisinājums) grāmatā aiziet otrajā plānā, kad Brenana atrod un ne bez drosmes no koijotiem atgūst cilvēka kāju. Pēc rūpīgākas analīzes ir skaidrs, ka šīs kājas īpašnieks pavisam noteikti nav bijis uz avārijā cietušās lidmašīnas.

Ar šo atklājumu tad arī sākas visi trakumi. Pēkšņi par Brenanas darba stilu un profesionālo ētiku tiek iesniegta sūdzība, kas rezultējās viņas oficiālā atstādināšanā no lietas, un vēlāk kāds ļoti centās likt Brenanai avarēt. Nav grūti noprast, ka ir kāds vai pat kādi, kuri nevēlas, ka Brenana raktu dziļāk un ošņātos tālāk. Bet, vai tas kādreiz būtu izcilo antropoloģi atturējis, protams, ka nē!

Par nelaimi nedz lidmašīnas avārijas izmeklēšana, nedz kājas īpašnieka pārējo ķermeņa daļu un potenciālo slepkavu meklējumi nespēja līdz galam radīt saistošu interesi, gan viens, gan otrs šķita izstrādāts vien daļēji. Varbūt tā šķiet tikai man, bet rodas iespaids/sajūta, ka, lai būtu tieši otrādi, patraucē vēlme iekļaut pēc iespējas vairāk tehnisko detaļu. Lai cik akurāti tas nebūtu, pienāk mirklis, kad ir par daudz.

Nepatika arī Brenanas neizlēmība attiecībā pret Endrū un par abu attiecību nākotni, kura tikai pastiprina Endrū negaidītā uzrašanās, kura vismaz sākumā izsit Brenanu no sliedēm un ir papildu domu un uzmanības novērsējs.

***************************************

Fatal Voyage starts with Temperance Brennan at the plane crash site helping to identify and properly sort the remains. Unfortunately there are no survivors and the job gets more personal when from Andrew Ryan she finds out that one of the passengers were their colleague.

Judging from the evidence it’s clear that the reason why the plane crashed was some sort of explosion and in the first explanations we often hear the word ‘’terrorism’’; and there quite enough unreliable eye witnesses. But all that (and the result of it more than unsatisfactory) goes to the background when Brennan finds and not without bravery recovers a human leg. After close analysis it’s clear that the owner of the mentioned leg wasn’t on the plane.

With this discovery starts all the craziness. Suddenly there’s an anonymous complain about Brennan’s work and her professional ethics which results that she officially is suspended from the case, and later some really tries get her to crash a car. You don’t need to be a genius to tell someone doesn’t want Brennan to dig deeper and poke further. But has that ever discouraged our great anthropologist? Of course not!

Sadly neither the investigation of the plane crash or the search of the owner of the leg and possible murders don’t create adequate level of excitement, both of these plot lines didn’t seem to be worked out as best as they could be. Maybe it’s only me but I get the feeling that the need to cram in technical details as much as possible is the reason why that impression is not the other way around. No matter how accurate they would be there is a moment when they are too much.

I also didn’t like they how the relationship between Brennan and Andrew Ryan were handled, and the indecisiveness of Brennan about their future. The sudden appearance of Andrew throws her off the balance and at least at the beginning is an additional distraction of her thoughts and attention.

3 domas par “Kathy Reichs – Fatal Voyage (Temperance Brennan #4) (audio book)

  1. FLYLēF | Lonna (guest reviewer) saka:

    I often find with suspense/thrillers that authors will give readers a bit of added fluff to create tension for the main character. Andrew’s appearance seems to be the added element. Sorry it didn’t work out well for you. Overall though, Fatal Voyage seems like it’s still a very good read.

Atbildēt

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.