David Kynaston – City of London: 1815-2000

Links uz grāmatas Goodreads lapu

Izdevniecība: Chatto & Windus

Manas pārdomas

Finanšu pasaules vēsture Londonā nav tā vēstures grāmata, kuru būtu iedomājies lasām šī gada sākumā. Daļēji tas attiecināms arī, ka grāmatas nosaukumu gluži nevarētu pārtulkot latviski kā ‘’Londonas pilsēta’’, lai nerastos pārpratumi. Pirms tam jau zināju, ka Londonā eksistē pilsēta pilsētā, bet ne, ka finanšu rajons tiek saukts par City.

Lai arī grāmatas nosaukumā sākuma gads ir norādīts 1815.gads, tad precīzāk būtu noapaļot no 1800.g. līdz 200.g. un arī tad tas būtu aptuveni, jo, kā jau vienmēr, nekas nerodas pēkšņi no zila gaisa, bet gan pakāpeniskā laikā. Tā arī Londona kā pasaules finanšu centrs par tādu nekļūst pirmais un pēdējais, it īpaši mūsdienu globālajā pasaulē, lai kā daži censtos to atkal saskaldīt.

Nemaz nepretendēšu, ka visi nozares termini tagad pēc grāmatas izlasīšanas man būtu tapuši skaidri, bet autoru David Kynaston šajā apvienotajā grāmatā (no četriem lielākiem sējumiem) var uzteikt, ka arī to nepārzināšana no A līdz Ž netraucē uztvert domu. Lielai daļai dzīvā atmiņā noteikti ir nesenākā 2008.gada krīze, kādam vēl drusku agrāk 90.gadu sākumā. Bet tādas bijušas arī Londonas finansistu pasaulē jau no pašiem pirmsākumiem, vien ar to atšķirību, ka vēl pašas tirgotāju firmas salīdzinoši mazākas apjomā un nedarbojas tik internacionāli, kā tagad.

Tagad gandrīz prasītos uzreiz ķerties klāt kādai citai līdzīga temata grāmatai, teiksim par vienu no pirmajiem burbuļiem, par tulpēm un to sīpoliem, kas plīsis 1637.gadā (paldies Vikipēdija), bet arī vēlāk nemetīšu līkumu grāmatai, ar nosacījumu, protams, ka tā nav orientēta tīri uz nozares pārzinātājiem. Vai arī par komunistisko pasauli autora minētajā laika posmā, jo Krievijas Impērija un pēc tam PSRS vai Ķīna tikpat kā netiek apskatīta šeit. Protams, tāpēc jau grāmatas nosaukums ir City of London.

Lieli vārdi un nami Londonas finanšu pasaulē ceļas un krīt, reizēm tiek izglābti no krīzes, lai neparautu līdzi sev citus pēc neapdomīgām darbībām, teiksim Baring krīze 1890.gadā , bet vislielākās pārmaiņas Londonas kā dominējošā pasaules centra izjaukšanā, ASV un Ņujorkas, Volstrītas dominances pieaugšanā vainojami divi lielākie militārie konflikti 20.gadsimtā. Tie vienlaikus arī ievieš vajadzīgas pārmaiņas pašu pārvāldē un likumdošanā, kas nebūt arī šodien nav ideāla. Pārsteidzoši kā inside trading prakse bijusi aktīva un ar likumu nesodīta pie britiem krietnu laiku ilgāk kā daudzviet citur pasaulē.

To daļēji var attiecināt uz City konservatīvismu un atturību sākt izmantot jaunas tehnoloģijas, vien tad, kad vecā metode acīmredzami vairs nav praktiska un jaunā krietni efektīvāka. Kā kādreiz telefoni (ne glaudāmie/laizāmie), tā vēlāk datori to pašu ļauj paveikt ātrāk un vairāk. Pasaule, kurā katra sekunde reizēm ir no svara, būt pirmajam pārdot par izdevīgāko cenu ir no liela svara, kur nu vēl tagad, kad pieejami datori, kuri spēj tirgoties vēl ātrāk par sekundi, nemaz nerunājot par potenciālajām Mākslīgā Intelekta opcijām. Nemaz nerunājot par galvu reibinošajām summām, kuras tajā pasaulē ir ikdiena.

Žēl, ka grāmata apraujas ap 2000.gadu. Četri izvērstākie krājumi tapuši, izņemot pašu pēdējo, tapuši 90.gados, bet šī to apvienotā versija 2011.gadā un biju cerējis uz kaut ko pēcvārdam līdzīgu, kurā, teiksim, būtu pieminēta 11.septembra un pēc tā sekojošo ASV vadībā izrasīto karu ietekme vai vēlākā 2008.gada krīze, kur nu vēl nesenākais C-19 vai šobrīd notikošais karš Ukrainā. Vien loģiski, ka šāda tipa grāmatai varētu atjaunot noslēdzošo gada skaitli.

Viena doma par “David Kynaston – City of London: 1815-2000

Atbildēt

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.