Charles Watkins – Trees in Art UN Gunther Willinger – Forests in Our World: How the Climate Affects Woodlands

Links uz grāmatas Goodreads lapu

Izdevniecība: Reaktion Books

Manas pārdomas

Bez pārlieku dižas ieskatīšanās grāmatas saturā biju lielākoties gaidījis daudz gleznu reprodukciju un salīdzinoši neliela apjoma paskaidrojošu prozu. Lai arī pieminētie mākslinieki un viņu dzīves gājums uzrakstīts vien to ieskicējot, ne vairāk par dažiem paragrāfiem, un, ja rodas vēlme par kādu uzzināt ko vairāk, tad Vikipēdijā noteikti būs vairāk izlasāms, tad ar vis to kopumā biju patīkami pārsteigts.

Prozas tik daudz, ka pēc grāmatas izlasīšanas, vēlreiz lēnā garā aplūkoju iekļautās gleznas atsevišķi. Atmetot vispārīgo teicienu, ka par gaumi nestrīdas, tad bija gan gleznas, kurās mākslinieka talants ir uzreiz saskatāms, gan tādas, pie kurām laikām nebūt skaidrā un arī tad acis jāpiežmiedz (vien daži tādi eksemplāri). Kā par vienas, tā otras kategorijas gleznām no autora puses ir izteikumi, kuri palīdz ievērot, ko tādu, ko pats būtu palaidis garām, vai citādi piekrist, bet nereti arī ieslēdzas brošūru un kritiķu runas stils, kurš par nesliktu un acīm tīkamu gleznu vai nereti par tādu, kuru plus mīnus jebkurš varētu līdzvērtīgi atkārtot, liek izteikt nez kādos epitetos. Saskot ko tādu, ka pie sevis jānodomā “kā tād!” vai “nu labi, lai tā būtu”.

Iekļautie darbi sadalīti desmit kategorijās, no kurām vismazāk pārliecinošas ir pirmās divas – Depicting Trees before 1800 un Drawing and Painting Trees after 1800. Laikam tāda klasifikācija izvēlēta, lai atspoguļotu un definētu atšķirīgu tehniku un pieeju koku attēlošanai, lai gan lielākajā daļā nodaļu pēc tam iekļauti darbi gan pirms, gan pēc 1800.gada Kā arī jāpiebilst, ka ar nelieliem āzijas izcelsmes izņēmumiem, pārējo gleznu autori pārstāv Rietumu pasauli.

***

Links uz grāmatas Goodreads lapu

Izdevniecība: teNeues

Manas pārdomas

Cik saprotu, kaut arī pats autors Gunther Willinger ir biologs un fotogrāfs, tad fotogrāfijas lielākoties ņemtas Nature Picture Library. Ir arī pa kādam vēsturiskam foto ar sniegotiem kalniem, lai paliktu atmiņā, ka reiz ir bijis tāds laiks, kad ir bijis tik auksts, lai ūdens uz planētas Zeme pārtaptu par sniegu vai ledu. Fotogrāfiju kvalitāte super!

Netiek pastāstīts tikai pliki vien par kokiem un pasaules mežiem, kādi tik tie ir, bet arī diezgan daudz par dzīvo dabu, kuri par savu dzīvestelpu un mājām sauc mežu un bez tā izmirtu. Plika vienas sugas koku stādīšana nav slikti, bet tas ne tuvu nestāv klāt gadsimtiem un pat tūkstošgadēm ilgi pastāvējušiem dabiskiem mežiem ar augstāku augu un dzīvnieku daudzveidību tajā.

Klimatpārmaiņas, atmežošana un apdraudētas un izmirstošas sugas. Personīgi šķiet, ka atpakaļceļa punkts jau labu laiku nokavēts un nemaz ne tik ļoti tālā nākotnē pienāks realitāte bez polārajiem ledājiem. Autors gan lielākoties saglābā pat ļoti optimistisku skatījumu uz nākotni (grāmata izdota 2019.g.). Ņemot vērā nesen lasītu rakstu, kurā minēts par valstīm, kuras centušās ietekmēt ziņojumu par klimata pārmaiņam, lai varētu attaisnoti izmantot tikpat daudz un vēl vairāk fosilo kurināmo, tad nu autora vietā nelolotu tik lielas cerības, kas, protams, nenozīmē, ka nebūtu jācenšas apzināti darīt ko lietas labā.

3 domas par “Charles Watkins – Trees in Art UN Gunther Willinger – Forests in Our World: How the Climate Affects Woodlands

Atbildēt

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.