Audible Origianls #3 + piecas bilžu non-fiction grāmatas

Aptuveni pirms divām nedēļām tapa Audible Originals raksts ar desmit dažādu žanru audio novelēm pieejamas eksluzībi no Audible. Šim rakstam atsevišķi nodalīju iekrājušos dokuentālos/non-fiction stāstus, plus pievienoju arī piecas fotogrāfiju dokumentālās grāmatas, kurām individuāli rakstu nevarētu uzcept un vienīgā alternatīva būtu Iepalicēju raksts.

***

Vispirms audio

49572656._SX318_

My Lost Family by Danny Ben-Moshe, Dasha Lisitsina

Memuāristiskā podkāsta/audio noveles autors Denijs izlemj piefiksēt traumatisku stāstu no mātes ebrejietes pagātnes, kad viņas pirmo divu bērnu tēvs (palika stāvoklī 15gadu vecumā) vienā jaukā dienā ar ieganstu aizvest meitu un dēlu uz parku, tā vietā viņus faktiski nolaupa.

Šodien bez jebkādām šaubām māte būtu vērsusies policijā, bet būdama kā ebreju imigrante 50.to/60.to gadu Londonā, plus no nabadzīgas ģimenes, bet bērnu tēvs (studēja Londonā) no turīgas irāņu ģimenes, diži vairāk par vēršanos neformālā ebreju komūnas organizācijā un cerībām, ka bērni tiks atgriezti, netika darīts. Pirmais atrisinājums gadu demsitiem ilgajām gaidām seko, kad viņas pirmā meita pēc savas izvēles veiksmīgi viņu atrod, otrais un galīgais ar Denija vēlmi šo gadījumu fiksēt paliekošā piemiņā.

Intervijas nav ierunājis viens ierunātājs, bet var dzirdēt katras personas balsi atsevišķi. Secinājums par tēvu, ar kuru Denijam arīdzan izdevās sazināties (pirms viņa slepkavības), ka viņš būtu bijis pēdējais cilvēks pasaulē, kuram būtu bijuši vajadzīgi bērni; izpētes un interviju ceļā Denijs noskaidro, ka viņa mātes situācija nebūt nav bijis unikāls gadījums. Interesanta, no malas, reāli reiz notikusi ģimenes drāma.

50537223._SX318_

Caffeine: How Caffeine Created the Modern World by Michael Pollen

Ar nelielu Vikipēdisku vēsturi par kafijas auga un kafijas dzēriena izplatīšanos pa visu pasauli Caffeine dod interesantu ieskatu kafijas un kofeīna atkarības ietekmi uz ikdienas dzīvi un miegu. Ka rīta kafija, bez kuras liela daļa droši vien nespēj iedomāties dienas sākumu, palīdz maskēt miega deficītu un arīdzan kafijas ietekmi uz zemāku miega kvalitāti, pat ja guli aptuveni 7 stundas regulāri.

Ir manīti un lasīti līdzīga tipa raksti par kafijas ātro pasaules iekarojumu vien dažu gadsimtu laikā, Caffeine būs audio alternatīva tiem, bet, ja izraisa padziļinātāku interesi no zinātniskās puses, būs jāmeklē tālāk. Domājams audio grāmatas ilgums, noapaļojot divas stundas, neliek domāt, ka tajā būs viss no A līdz Ž.

51210419._SX318_SY475_

The Man Who Knew The Way to the Moon by Todd Zwillich

Interesants stāsts par matemātiku, fiziku u.c. aiz ASV 1969.gada kosmosa sacīkstes uzvaras un cilvēka izkāpšanas uz Mēness. Domājams pat amerikāņu vidu visi zinās par Nīlu Ārmstrongu un varbūt vēl kādu astronautu, bet ne kādu no personās aizskatuvē, bez kuriem nekas no tā nebūtu iespējams. Šis ir stāsts par vienu no ģēnijiem, John C. Houbolt un par viņa cīņu, lai vispirms kāds vispār ņemtu viņa ideju par nopietnu, bet pēc tam, lai saņemtu jebkāda veida atzinību un ko vairāk par pliku paldies.

50006232._SX318_

You Ought To Know Adam Wade by Adam Wade

Smaidu un pāris smieklu izraisošas komēdij skeču epizodes par autoru Adam Wade no viņa paša stāvizrādes.

50030955._SX318_

The Minuteman by Greg Donahue

Labs ‘’atslēgas cauruma’’ ieskats 30.to gadu ASV, konkrētāk Newark (New Jersey), un pieaugošo nacisma popularitāti vācu izcelsmes imigrantu vidu un viņu centienus pievērst savām idejām citus, un pašu ebreju cīņu ar savām metodēm pret to, apzinoties, ka uz policju būs veltīgi paļauties. Autors Greg Donahue saistošā manierē pasniedz gan nelielu ieskatu nacistu aktivitātēs ASV, gan caur viena konkrēta aktīvista, boksera u.c. amatprasmju piepratētja Sidney Abramowtiz jeb boksa ringa vārds Nat Arno sadursmēm ar tiem, kuri labprāt redzētu viņa izcelsmes pārstāvjus ārpus dzīvo kategorijas.

***

 

Praha by Josef Ehm

Izdota 1977.gadā. Vairāk interesi piesaistīja (krāsainajās) fotogrāfijās redzamie attiecīgā laika auto un cilvēki, kuriem vari domās pieplusot 40+ gadus. Ir gan piļu, baznīcu un pieminekļu foto, kuras pieļauju vairāk vai mazāk ir līdzīgi apskatāmas šodien un izmaiņas būtu atkarīgas no to kopējiem un uzturētājiem, bet ir arī panorāmas skati un bildes gan vecpilsētā, gan ar ‘’modernākām’’ ēkām, kur gan skats domājams krietni atšķiras no šodienas.

Pražsky hrad by Karel Plicka/Neubert

Vēl viena foto grāmata (izdota 1972.gadā) ar (melnbaltām) Prāgas piļu un baznīcu fotogrāfijām. Kaut arī šai pie katras fotogrāfijas ir pa paskaidrojošam teikumam, kas attēlā redzams, tad salīdzinoši ar pirmo šajā rakstā minēto grāmatu, kvalitāte fotogrāfijām ir zemākā, kā arī nereti labi saskatāmas detaļas ir vien tuvplānos un fotogrāfiju centrā, kam tas, ka visi foto bija melnbalti, nebūt nepalīdzēja. Varbūt foto fanāti teiks, ka tas ir jebkura veida foto, bet lielā mērā tas šo grāmatu padarīja pat mazāk interesantu par Praha.

Piesen o Slovensku/Slovensko-Slowakei-Slovakia

Ar fotogrāfijām gan melnbaltām, gan krāsainām kā no dabas skatiem, tā arī dažām ar industriālu tematiku, šajā grāmatā (izdota 1973.gadā) redzamos foto varētu sagaidīt redzam izliktus kādā izstādē un šis būtu rezultāts, ja vēlāk mājās gribētos pa kādai reizei vēlreiz to aplūkot. Minot no nosaukuma šķiet drusku par īsu, ja doma būtu bijusi atrādīt vienas valsts (Slovākijas) dažādību. Ne visām, bet vienai daļai fotogrāfiju varēja just, kuru kvalitāti mūsdienu telefona fotokamera pārspēj nešaubīgi.

Slovenske hrady by Jan Hajduch

Enciklopēdijas cienīgs Slovākijas piļu apkopojums fotogrāfijas to dažādajos stāvokļos no laika zoba cietušām pilsdrupām, kuru gadījumā interesanti būtu redzēt šīsdienas salīdzinājumu, kāds darbs un resursi ielikti to saglabāšanā, iekonservēšanā vai varbūt pat atjaunošanā, līdz tādām, kuras ir izdzīvojušas pienācīgi izmantojamā stāvoklī un kalpo, piemēram, kā muzeji. Pašās beigās ir ļoti noderīga karte ne tikai ar piļu izvietojumu pa valsts teritoriju, bet arī ar dažādiem simboliem, kas ļauj, nemeklējot foto vai citu papildus informāciju, saprast tās attiecīgo stāvokli.

XIX. Szazad Festeszete Magyarorszagon

Dažādu mākslinieku gleznu reprodukcijas gan ar portretiem (kā atpazīstamām personām no vēstures, tā arī mazāk), gan sadzīves ainas un klusās dabas. Dažādība ir arīdzan pielietotāts tehnikas stilā, kas vairāk ir gaumes jautājums, kura tehnika patīk vairāk par otru, bet dažu reprodukciju gadījumos starp vienu un otru ir acīmredzama atšķirība no gandrīzvai fotogrāfiskas kvalitātes (vieglā acu uzmetienā) līdz izteiktākam abstraktumam. Par laimi, neviena nav tāda, par kuru varētu teikt, ka to +/- gandrīz katrs otrais varētu uzkleksēt.

Viena doma par “Audible Origianls #3 + piecas bilžu non-fiction grāmatas

Komentēt

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.