R.A. Salvatore – The Legend of Drizzt #1-3, The Dark Elf Trilogy #1-3

50027

Manas pārdomas

#1 – Homeland

Pats sākums, kamēr sižets tiek līdz grāmatas pamattēmai/notikumiem, ir visai apjukuma izraisošs un rada sajūtu, ka ierodies drusku par vēlu jau labu laiku noritošā pasākumā. Tā teikt autors neveic labu darbu iepazīstinot jaunu lasītāju, kurš nav dzirdējis tikpat kā neko par viņa Legend of Drizzt pasauli un ir vien manījis, ka grāmatu skaits nav tajā mazs. Tādēļ vienā brīdī pat nopauzēju audio, lai palūkotos interenta un noskaidrotu, vai šī ir grāmata ar, kuru sākt. Atklāju sev, ka nākamā triloģija The Icewind Dale ir izdota drusku agrāk un ka ir daļa, kas iesaka sākt ar to, bet domas dalās, un ir kas iesaka šo.

Leciens dziļajā baseina galā notiek uzreiz un uzdevums ātri saprast ‘’kāpēc notiek tā un tā’’ vai ‘’kurš ir kurš’’ utml. ir atstāts paša lasītāja ziņā. Labi, ka tas nav ilgstoši, vien aptuveni piektā daļa, un, kad stāsts nonāk pie paša galvenā varoņa Drizzt apmācības cīņas mākslā ar dažādiem ieročiem, viņa nokļūšanu brutālos apstākļos akadēmijā, no kuras visi tās audzēkņu domāšana ir pārprogrammēta, lai tie kalpotu kā nežēlīgas slepkavošanas mašīnas un citu dzīvības formu ienīstošas būtnes, un Drizda iekšējā cīņa pret to, lai pieturētos pie saviem uzskatiem un pārliecības.

Tumšo pazemes elfu pasaule ir matriarhāla, kurā katra nama līderes dienas beigās uztraucas vien par savu varas un spēka hierarhijas pozīciju sabiedrībā, un tas, ka tas nāk par labu viņas ģimenei, ir vien labvēlīga sakritība. Šo namu skaits ir pārsteidzoši liels (66), un Home iesākas ar viena nama iznīcināšanu pēc uzbrukuma no cita nama, kas iezīmē veidu, kā katrs no tiem var kāpt ietekmes un spēka rangā uz augšu, bet īpatnēji ir šādas rīcības noteikumi, ka uzbrukumam jābūt simtprocentīgi veiksmīgam. Citiem vārdiem sakot, neviens no nama, kuram tiek uzbrukts, nedrīkst izdzīvot un kļūt par lieciniekiem, pretējā gadījumā sods, kas nāks par namu, kurš būs uzbrukumā izgāzies, nebūt nebūs maigs. Varbūt palaidu garām, bet nemanīju mirkli, kad tiktu doti citi varianti, kā nams varētu kāpt uz augšu, izņemot šo. Vai jauna nama rašanos izcnīcinātā vietā kādu laiku vēlāk.

Par pārējo grāmatas daļu, negribētos to saukt par klikšķi, kad notikumi paliek sakarīgāki/jēdzīgāki, pievēršas Drizdam un ir no viņa skatpunkta, var teikt pārsvarā labus vārdus kā par uz vienkārši piedzīvojumiem orientētu fantāziju.

66678

#2 – Exile

Pēc došanās pašizvēlētā trimdā, Drizzt ir spiests izdzīvot nežēlīgajā pazemes/Underdark pasaulē paša spēkiem. Tas viņam ne tikai izdodas uz īsu brīdi, bet desmit gadu garumā, kas reti kuram ir pa spēkam. Pazemes alās un tuneļos, kur neiespīd saules stars laikam ātri vien zūd nozīme un tam piešķirtā jēga, kas rodas vien, ja ir vajadzība un nepieciešamība komunikācijā ar citiem. Ne vien tas, bet Drizzt šo gadu laikā ir ieguvis jaunu personības šķautni, daudz agresīvāk un brutālāk noskaņotu, ar kuru tikt galā un kuru pieņemt kā jaunu daļu no sevis Drizdam nākas triloģijas otrās grāmatas garumā.

Šāda veida izdzīvošana no dienas uz dienu ir nogurdinoša gan fiziski, gan mentāli, kas piespiež Drizdu beigt bēguļot pa pazemes labirintiem, un tā vietā padoties savam tumšo elfu Do’Urden namam un visticamākajam liktenim un spriedumam no matriahālās nama valdnieces (un mātes) Malice (pienācīgs ļaunā tēla vārds) puses viņu nogalināt. Tomēr kā jau tas pienākas, lai grāmata neizčākstētu jau pašā sākumā un varētu noritēt ne viens vien tālāks piedzīvojums, Drizds devies gūstā nepiedzīvo galu, bet gan atrod negaidītu sabiedroto un draugu deep-gnome vārdā Belwar izskatā. Vēl negaidītāk tas ir, zinot, ka rūķi/gnome vai vispār jebkura cita rase, kuri nav tumšie elfi, ir viņu ienaidnieki.

Tā lielā mērā arī aizrit Exile ar Drizdu un Belwar ne gluži bēguļojot, bet pavisam noteikti arī nesēžot ar klēpī saliktām rokām, un Drizda mātei Malice sūtot viņiem pa pēdām visu ko vien var.

831329

#3 – Sojourn

Noklausoties visu triloģiju pēc kārtas mans secinājums un ieteikums būtu klausīties vai lasīt to +/- vienā piegājienā, jo kaut arī katra grāmata bija interesanta un lasīšanas brīdī saistoša, tad to pašu gluži nevarētu teikt par tajās aprakstītajiem Drizda piedzīvojumiem. Bet pats Sojourn (pēc tildes tulkojuma – pagaidu uzturēšanās) ir Drizda sevi iekšējie meklējumi, kas viņš ir? Un kurai grupa pieder, ja viņa būtība ir krasā pretstatā visam, kam tic un kodara citi tumšie elfi. To visu Drizds paspēj, kamēr patvērumu rada spožajā un dažādu mainīgu laikapstākļu maktajā virszemes pasaulē, kur savas rases bēdīgi slavenās reputācijas dēļ iekuļas nepatikšanās ar cilvēkiem.

 

Viena doma par “R.A. Salvatore – The Legend of Drizzt #1-3, The Dark Elf Trilogy #1-3

Atbildēt

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.