C.W. Metz – Child of Deliverance

40021828

Links uz grāmatas Goodreads lapu

Izdevniecība: CreateSpace

Manas pārdomas

Nina, divpadsmitgadīga meitene no Bruklinas un amerikāniete trešajā paaudzē, pavadītajā laikā skolā atpūšas no nemitīgajiem vecāku strīdiem un kliegšanas vienam uz otru. Jo vairāk tuvojas mājas durvju slieksnis, jo gausāks paliek Ninas solis. Tādēļ kā no skaidrām debesīm, pēc izpalīdzēšanas sānieliņā kādai večiņai, (izrādās trimdā uz mūsu ikdienišķo paralēlo Zemi padzīta ragana) nāk negaidīta dāvana, kad Nina večiņai izkrata sirdi un izmet spontānu vēlēšanos kaut viņas vecāku, kuri domā tik par sevi, pazustu pavisam.

Dienu vai divas viss ir super, meitene izbauda ilgi gaidīto klusumu atgriežoties no skolas vai rīcības brīvību (plus neierobežoto TV skatīšanos un našķēšanos), bet tad, drusku skolas biedra pamudināta, Ninu sāk grauzt sirdsapziņas pārmetumi un raizes, kur tad īsti viņas vecāki ir palikuši, vai ar viņiem viss ir kārtībā; un tā lūk grāmatā lieliem soļiem iesoļo fantāzija un Ninas došanās glābt savus vecākus.

Minēto paralēlo pasauli, kurā maģija ir reāli eksistējoša parādība, tās iemītnieki dēvē par Orogos. Īpaši pēc tik spēcīga fantāzijas darba, kāds bija Words of Radiance, Child of Deliverance fantastiskā pasaule bija krietni vairākus līmeņus zemākas kvalitātes. Papildus tam gandrīz jebkurš vārds, kam ticis tas gods būt ar vārdu, ir gatavs viņai palīdzēt atpestīt Ninas vecākus no Mjornacks gūsta (bezjēdzīgi ļauni un deformēti, bet spēcīgi un muskuļoti divkājaini radījumi – viņiem nav nekas labāks kā bezmērķīgi radīt sāpes, nogalināt un postīt). Un visu šo labo dvēseļu priekšgalā ir izbijis kareivis Jean Belloq jeb vienkārši Bell (150+ gadus vecs; no rases, kura spēj nodzīvot līdz pat 300), kuru Nina pirmoreiz ierauga krogā pamatīgā reibuma stāvoklī. Papildus tam ne tā saucamie galvenie tēli, nedz jebkurš cits gan izteiksmes, gan rīcības ziņā neradīja ticamības efektu. To pašu var teikt par pasaules uzbūvi – it kā ir valstis un karaļi, bet vairāk radās priekšstats par ciematiem un pilsētvalstīm knapi ciešamā viduslaiku tipa pasaulē ar maģijas piegaršu.

Autors no vienas klišejas grābekļa uzkāpj pa taisno nākošajam; ir gan klasiskā galvenās varones (Ninas) apmācība cīņas mākslā ar zobenu, kura tiek apgūta bez mazākajiem sarežģījumiem, gan super stulbi pretinieki Mjorncaks paskatā, kuru gadījumā vilšanos sagādā viņu individualitātes pilnīgs trūkums. Nav nekādās atšķirības starp vienu vai otru; izgāšanās iespējamība cīņā ar Ninu ir vienlīdz paredzama. Bet kā pēdējais piliens bija galīgi nevietā ieliktā romantiskā sižeta līnija starp Ninu un viņas kompanjonu Bell.

Ainas no mūsu ikdienišķās pasaules sākumā uz visa pārējā fona bija maķenīt labākas, bet par grāmatu kopumā var teikt, ja galvenā ideja ir kā Ninas vecāki viņu patiesībā mīl un tikai ir nokrauti ar dažādām ikdienas problēmām, bet 12gadīgā Nina to vēl vienkārši nespēj saprast, tad grāmatas Orogos fantāzijas pasaules daļa bija pilnīgi lieks pasākums.

Grāmatu saņēmu pateicoties City Book Review, kur arī būs lasāms manas pārdomas īsākā versijā angliski.

Viena doma par “C.W. Metz – Child of Deliverance

Atbildēt

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.