Peter F. Hamilton – Pandora’s Star (Commonwealth Saga #1)

 

Pan-49331-g Hamilton Pandoras Star

Links uz grāmatas Goodreads lapu

Izdevniecība: Macmillan

Manas pārdomas

Ceļošana pa Visumu ar lielu un dārgu kosmosa kuģu palīdzību ir gandrīz piemirsta pagātnes padarīšana. Jau vairāk nekā trīs gadsimtu garumā tādam mērķim tiek izmantotas tārpejas, kuras viena mirklī ļauj nokļūt vajadzīgajā vietā. Bet visai domāšanai nākas mainīties, kad plašākajai Commonwealth sabiedrībai nepazīstams astronoms Dudley Bose ar salīdzinoši vienkāršu teleskopu atklāj un apstiprina fascinējošu fenomenu ap Dyson pair zvaigznēm (attiecīgi α un β), kas visās cilvēku apdzīvotajās pasaulēs kājām gaisā apgriezīs pilnīgi ikviena dzīvi. Un tā, ziņkārības dzīti un simtprocentīgi neapzinoties iespējamās sekas, tiek atvērta Pandoras lāde*!

Hamiltona radītā pasaule(s) ir ārkārtīgi plaša un bez pieminētās lielās sižeta līnijas ir tik cik uziet mazāku, un tikpat daudz interesantu ideju kā tādu. Šoreiz man lielais tēlu un skatpunktu skaits nesagādāja pārāk lielas grūtības, lai atcerētos kurš ir kurš, kā arī neprasījis neko drastiski saīsināt, kādēļ arī varbūt pamanījos izbaudīt grāmatu vairāk atšķirībā no šīm divām lasītājā (šeit un šeit); kaut gan var piekrist arī daļai no viņu kritikas.

pandora_s_star_characters_part_1_by_kernovy-d7foqgm

Diezgan nesaistīti un atsevišķi no pārējā stāsta noritēja Ozija, tārpeju tehnoloģijas līdzizgudrotājs kopā ar Nigel Sheldon**, neordināra elfu jeb Silfen izpēta. Abas sugas viena otru ciena un ņem vērā, bet apkārtējās vides uztvere un kultūra atšķiras tik radikāli, ka Silfen joprojām ir leģendām un mītiem apvīti. Ozijs cers laikus atrast Silfen mājas planētu vai vismaz pasauli, kur nonāk viņu pieaugušie indivīdi. Pa ceļam Ozijs iegūst divus neatsveramus palīgus un draugus – bāreņos palikušu puiku Orionu, jo vecāki reiz devušies pa Silfen ceļiem, viņu atstājuši un nav atgriezušies, un Tochee no nezināmas sugas ar mums cilvēkiem īpatnēju saziņas veidu. Kopā piedzīvotais visdažādākajos veidos izmaina viņu skatījumu uz notikumiem dzīvē un Visumā. Fascinējošs šķita gan ~Ice Citadel pasaule, gan ideja par Silfen ceļiem un tādas metodes ceļošanu telpā (un varbūt pat laikā), kas būtiski atšķiras no tārpejām.

Runājot par dzīvēm, būtu grēks nepieminēt atjaunošanās procedūru(rejuvination), kas, ja vien ir vēlēšanās un līdzekļi (liela daļa mazāk priviliģētu pat aizvada visu ‘’dzīvi’’, lai sapelnītu vajadzīgo), atļauj dzīvot mūžīgi. Turklāt atjaunošanās procedūru reizēs ir iespēja atbrīvoties no liekām un/vai nepatīkamām atmiņām, ko vēlies aizmirst; plus katrā cilvēkā eksistējošais ‘’atmiņu kristāls’’, kurš uzglabā visu pieredzēto, nāves gadījuma, ar nosacījumu, ka tas netiek bojāts, ļauj veikt re-life procedūru, kad, radot klonu, tiek radīts jauns ‘’tu’’. Vairākkārt grāmatas garumā tiek uzsvērts, kā šīs divas dzīvi pagarinošās iespējas laika gaitā ir izmainījušas cilvēku domāšanas viedu, veicinot lielāku savstarpējo sadarbību, neizvairoties no mantkārības un cīņas par varu, un militāru konfliktu izzušanu.

pandora_s_star_characters_part2_by_kernovy-d7fosh6.jpg

Paralēli zinātniskajai Dyson pair izzināšanai norit detektīves Paulas Maijo un terorista Adama Elvina jau vairāk kā simts gadu garumā ilgušais duelis/pakaļdzīšanās. Adams pārstāv Bredlija Džonsona radīto Guardians of Selfhood organizāciju, kuras mērķis ir beidzot atvērt cilvēcei acis par varas apcirkņos dziļi iefiltrējušos citplanētieti Starflyer un viņa mērķiem kaitēt cilvēces eksistencei. Lieki teikt, ka Adams sevi neuzskata nedz par ļaunu teroristu, nedz diži tic, kā gandrīz ikviens cits, ka tāds Starflyer reāli eksistē.

Noslēdzoši interesanti šķita arī divi mākslīgi intelekti un viņu loma notikumu attīstībā – cilvēku radītais SI, un kādas citas rases radītais kosmosa kuģis The High Angel, uz kura dažādos noslēgtos kupolos mīt cilvēkiem vēl nemaz nezināmas rases. Bet vēl fascinējošāk, ka vēl nekas nav zināms par to, kurš bija atbildīgs par sfēru radīšanu ap Dyson zvaigznēm!***

********Apzināto maitekļu zona********

*Nepieskaroties tēmai, ka visai aizdomīgā veidā sfēra, kura sev cauri laiž tikai gravitāciju un neko citu, pazūd tieši tad, kad Second Chance kosmosa kuģis ierodas to aplūkot klātienē, vēl baisāka ir inteliģentā dzīvības forma, konkrētāk MorningLightMountain, kas tādējādi tiek atbrīvota. Īsi tiek aprakstīts šīs sugas izaugsme līdz kosmosa kuģu būvei, kad citi dzīvnieki ir jau sena pagātne. Tā mērķis būt vienīgajai eksistējošajai dzīvībai visā plašajā Visumā un par cik Tas nesaskata tūlītēju draudu no citas puses, nepaliek cits notikumu attīstību scenārijs kā militārs konflikts ar Commonwealth

**Ja nepārprotu, vai nav tā, ka viņš jau prologā atklāj, ka viņš ir Starflyer?!

***Ja nu vienīgi tas nav Starflyer vai arī pilnībā neuztvēru kaut ko citu. :D

pandora_s_star_characters_part3_by_kernovy-d7fot6l

4 domas par “Peter F. Hamilton – Pandora’s Star (Commonwealth Saga #1)

Atbildēt

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.