William Martin – Annapolis

10946196

Links uz grāmatas Goodreads lapu

Izdevniecība: Forge

Manas pārdomas

Virspusēji skatoties, Annapolis varētu kategorizēt kā vienas dzimtas stāstu no ASV revolūcijas un neatkarības iegūšanas no britu imperiālās varas līdz mūsdienām (grāmatas izdošanas gads -1996). Bet, ja pēc romāna izlasīšanas, diži vairāk nav sanācis saskatīt, tad šis tas būs ticis palaists garām.

Caur Stafford dzimtas pārstāvju acīm Annapolis pie reizes arī atklāj grandiozāku stāstu par Amerikas Savienotajām Valstīm. Tas lielā mērā ir iespējams, jo Stafordu dzimta jau no valsts pirmajiem soļiem ir bijusi cieši saistīta ar tās jūras kara floti kopš tās, tā teikt, bērnu dienām, kad katra niecīgākā uzvara un pretinieka kuģa nogremdēšana tika slavēta ne tikai presē, garantējot attiecīgā kuģa jūrniekiem varoņa slavu. William Martin lieliski padodas aprakstīt grūtības un skarbos apstākļus vienlīdz kā uz 18.gadsimta buriniekiem ar lielgabaliem, tā uz jaunākajiem karakuģiem un zemūdenēm. Tas sanāk pat tik saistoši, ka pie iespējas neatteiktos izlasīt kādu non-fiction žanra grāmatu par attiecīgo tematu, un tai skaitā daudzajiem +/- mazāk zināmajiem militārajiem konfliktiem laikā starp revolūciju un pilsoņu karu starp ziemeļu un dienvidu štatiem. Diemžēl sev vēl 2017.gadā jāuzdod jautājums, kādēļ vēl pēc vairāk kā 150 gadiem personas pirmām kārtām neiekrīt ‘’cilvēka’’ kategorijā un tikai tad kādā citā.

Ja vēl tas nav noprotams, tad pateikšu priekšā, ka Stafordi karjeru ziņā vairums ir kāpuši diezgan augstu, spēlējuši nozīmīgas lomas un pieliekuši savu roku gan tajā kas notika, gan kas varēja notikt. Bet, lai to varētu paveikt, romāna darbībā līdzās izdomātiem tēliem, ir jāiesaista arīdzan reāli vēsturiski darbojušās personās kā Džordžs Vašingtons, Tomass Džefersons un Ābrahams Linkolns. Pat ja arī kaut kas no piedomātā pārāk neatbilst tam, kā kāds no viņiem varētu būt rīkojies, tas ir piedodams un cerams nesabojā lasītprieku tiem, kuri lieliski pārzina attiecīgo vēstures sadaļu.

Un tā šajā rakstā, kaut arī grāmatā tas ir fragmentāri, esam nonākuši līdz ‘’tagadnei’’ un līdz Džekam Stafordam, ģimenes melnajai avij, kuram ir bijusi tā drosme peldēt pret ierastās karjeras straumi un kļūt par žurnālistu/skabargu pakaļā ar pārāk daudz nepatīkamiem un/vai nevēlamiem jautājumiem ne vien par ar valsts noslēpumu saistītām lietām, bet arī ģimenei sāpīgākām tēmām, kas radījis ne vienu vien plaisu radu attiecībās, to starpā Džeka jaunākais projekts dzimtas vēstures apkopojums daiļliteratūras romāna formā. Nedaudz citādāka situācija ir ar Sjūzenu Braunu, kurai PBS studija ir devusi iespēju uzņemt dokumentālo filmu par savu radu saimi.

Kā jau tas pienāks jebkuram cienīgām stāstām par lielām ģimenēm, īpaši ASV, tad neiztikt bez divu ģimeņu sāncensības un naidīgumam vienam pret otru paaudžu garumā. Varbūt nav tik grandiozi kā, piemēram, starp Hatfield un McCoy dzimtām, bet tik un tā tikpat interesanti! :)

Advertisements

One thought on “William Martin – Annapolis

Komentēt

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s