Ursula K. Le Guin – The Word for World is Forest (Hainish Cycle #2) (Audio book)

276767

Links uz grāmatas Goodreads lapu

Kā tiku pie šīs grāmatas?

Lejuplādēju no www.

Vērtējums: 3.5/5

Manas pārdomas

Vairākus gadsimtus tālā nākotnē cilvēki uz planētas Jaunā Taiti ir ierīkojuši koloniju kokmateriālu ieguvei. Nav tā, ka planētai nebūtu pamatiedzīvotāju (Athshean), bet to atšķirīgā izskata (augumā mazi, ar zaļu apmatojumu/vilnu) viņi netiek uzskatīti par cilvēkiem, tādējādi tādus var neņemt vērā.

 

Arī Athshean miermīlīgā un nevardarbīgā uzvedībā maldina pirmos kolonistus, liekot domāt, ka tie vien tādi nekaitīgi un viegli izmantojami radījumi vien ir. Bet tā domājot viņi diemžēl pieļauj pamatīgu kļūdu. Viņi, atšķirībā no cilvēkiem, gan cilvēkus uztver kā līdzvērtīgus humanoīdus un attiecīgi izturas pret tiem, vadoties pēc savas kultūras. Arī tas šķiet, liecina daudz par Atshean dabu, ka viņiem vārds, kas apzīmē ‘mežu’, un to kā viņi sauc savu planētu, ir viens un tas pats.

Visai līdzīgu situāciju es iedomājos notiekam reiz uz mūsu pašu planētas ar eiropiešu kolonijām. Meži tiek sistemātiski izcirsti, jo visa planēta tak ar tiem ir burtiski noklāta!, to vietā ierīkotas fermas, kā arī tiek ierīkotas raktuves, tomēr mežu sakarā netiek domāts ilgtermiņā. Burtiski tiek sekots 19.gs modelim.

Nevar nesaskatīt līdzību ar 2009.gada kinolenti Avatar. Domājams, daudziem aktuāla tēma par dabu, ekoloģiju, klimata pārmaiņām un cilvēka ietekmi uz to visu. Interesanti raksti – šeit un šeit.

Tēli visai viendabīgi. Kapteiņa Deividsona acīs vietējiem būtu jābūt pateicīgiem, ka viņi tiek atstāti dzīvajos, viņa uzskati ir visakurātākie, un galvenais ir resursu ieguve un jaunās kolonijas nostiprināšana. Dr. Raj Lyubov :D, antropologs un vienkārši zinātnieks, ir pilnīgi pretējs, dabu un atšķirīgā respektējošs. Viņš no vietējiem pat iegūst atzinīgus vārdus par sevi. Un meža pasaules iedzimtais Selver, kuram lemts kļūt par pretošanās kustības līderi. Manuprāt brīnīties, ka inteliģenta un sevi apzinoša būtne necīnīsies pretī, ja kāds iebrūk viņu mājās un zemē, ir visai muļķīgi.

2 domas par “Ursula K. Le Guin – The Word for World is Forest (Hainish Cycle #2) (Audio book)

Atbildēt

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.