Christopher Brookmyre – Bedlam

17206509

Links uz grāmatas Goodreads lapu

Izdevniecība: Orbit

Kā tiku pie šīs grāmatas?

Nopirku to Latvijas Grāmatu izstādē 2016!

Vērtējums: 5/5

 

 

 

Manas pārdomas

Ross Beikers, reizē geimeris un gudrs, čakls, pārstrādājies kompānijas Neurosphere zinātnieks, brīvprātīgi piekrīt veikt smadzeņu skenu un testēt/izmēģināt jaunās tehnoloģijas prototipu. Tas ir pēdējais, ko Ross atceras, kad pamostas spēles Starfire pasaulē, un tikai pateicoties savai spēļu pieredzei atpazīst to. Un lai vēl kāds saka, ka datorspēles ir lieka laika nosišana! :D

Patika, ka lasītājs uzreiz tiek iemests izveidotajā pasaulē un vienlaikus ar galveno varoni mēģina saprast, kur viņš ir nonācis, kāpēc, un galvenais, kā velns parāvis! var tik laukā. Pirmā nodaļa uzreiz pēc prologa norit ‘’reālajā pasaulē’’, kas sekmīgi novirzīja manas teorijas pa pilnīgi nepareizu ceļu, un arī pēcāk nevienu no lieliem vai maziem pavērsieniem nebiju saskatījis kilometra attālumā.

Drīz vien Ross atklāj, ka Starfire nav vienīgā spēļu pasaule, bet patiesībā to ir tūkstošiem, un tieši tāpat, ka viņa situācija, neziņa kā ‘’šeit’’ nokļuvis, ir identiska ar tūkstošiem citu.

Tomēr arī spēļu pasaulē viss nav rožaini. Baumo, ka tā tikusi inficēta un veselas spēles ar tās iemītniekiem vienkārši pazūd, un, ka šīs problēmas cēlonis ir cilvēku ceļošana no vienas pasaules uz otru. Tādēļ militāra organizācija saukta par Integrity noslēdz zināmās šķērsošanas vietas, piespiežot cilvēkus palikt spēlē, kurā nu sanācis nokļūt, tādejādi cenšoties novērst ‘’vīrusa’’ izplatīšanos. Bet tai pat laikā nešķiet, ka paši savus uzliktos noteikumus diži ievērotu. Un kā pienākas ir arīdzan pretošanās kustība.

Varu godīgi pateikt, ka autors paveicis lielisku un vienreizēju darbu, labs lappušu šķīrējs. Goodreads vērtējumu skaits vien drusku virs tūkstoša; nepelnīti maz! Bet tāpēc, protams, viedokļi atšķiras, un netrūkst populāru grāmatu, par kurām dažādu iemeslu dēļ ir pretējs viedoklis.

Šī grāmata virtuālās realitātes spēles paceļ jaunā līmenī, kuru būtu interesanti izmēģināt ar pāris nebūtiskām izmaiņām no grāmatas versijas. :D

********Apzināto maitekļu zona********

Līdz brīdim, kad lasītājs uzzina, ka visi, kas atrodas spēļu pasaulē, patiesībā ir viņu pašu digitālās kopijas, bija visvisādas domas par iemesliem Rosa situācijai. Ar digitālās apziņas (Digital conscience – DC) grāmatas beigās tiek pacelts interesants un visnotaļ filozofisks jautājums par to vai cilvēktiesības varētu tikt attiecinātas uz digitālo apziņu/mākslīgo intelektu.

Kā visiem labiem izgudrojumiem, tā arī digitālās apziņas var tikt izmantotas, piemēram, lai tuvinieki varētu sarunāties ar zaudētiem radiniekiem vai simulētos karos pirms sūtīt reālas armijas. Tomēr brīdī, kad saprotam, ka tās nav prastas kopijas un faili, bet sevi apzinošas būtnes, skatpunkts uz lietām drastiski izmainās, īpaši, ja pieslēdz klāt teoriju, ka mēs paši varbūt dzīvojam, kāda datora radītā realitātē.

5 domas par “Christopher Brookmyre – Bedlam

Atbildēt

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.