Džozefs Konrāds – Almajera muļķība (audio book)

28668135

Grāmatas apraksts no Goodreads/Synopsis from Goodreads:

Kaspars Almajers ir vienīgais baltais vīrs, kas mitinās Malaizijas džungļu apmetnē uz Pantajas upes. Vietējo tirgotāju izputināts un paša sievas ienīsts, viņš ir samierinājies ar savu neapskaužamo likteni. Taču meitas negaidītā ierašanās atgriež viņam zaudētos spēkus un cerības atgriezties Eiropā. Ar kāda noslēpumaina tirgotāja palīdzību viņš plāno doties meklēt pasakainas bagātības, kuru noslēpumu zina vienīgi viņš…
“Almajera muļķība” ir pirmais angļu literatūras klasiķa Džozefa Konrāda romāns, kas tika izdots vēl tālajā 1895. gadā. Pēdējā laikā tas atkal ir izpelnījies plašu lasītāju uzmanību, kā arī ir ticis vairākkārtēji ekranizēts. Romānā autors uz pasakaini skaistā un eksotiskā džungļu dabas fona sev vien raksturīgajā nolemtības pilnajā stilā cenšas apskatīt mūžam aktuālas problēmas – emigrāciju, globalizāciju, kapitālismu, kā arī dažādu kultūru sadursmi.
Džozefs Konrāds (1857-1924) tiek uzskatīts par vienu no izcilākajiem angļu literatūras klasiķiem. Pēc jūrnieka karjeras noslēgšanas šis poļu izcelsmes autors pievērsās rakstniecībai, ienesdams piedzīvojumu literatūras žanrā savu īpatnējo skatījumu un modernas vēsmas. Starp viņa ievērojamākajiem darbiem ir minami tādi romāni kā “Tumsas sirds”, ” Lords Džims”, “Nostromo” un “Slepenais aģents”.

Izdevniecība/Publisher: Burtlicis Burkšķis

Kā tiku pie šīs grāmatas?/How I got this book?

Paldies izdevniecībai par audio grāmatas eksemplāru!

Vērtējums/Rating: 3.75/5

Mana recenzija (pārdomas)/My (thoughts) review

Šo grāmatu biju pamanījis kādu laiciņu atpakaļ (piem., šeit) un arī pavisam nesen (šeit) pazibam pāris blogos, un pavisam negaidīti e-pastā saņēmu vēstuli no ne pārāk plaši zināmas (neatcerējos par tādu) izdevniecības ‘’Burtlicis Burkšķis‘’ ar piedāvājumu noklausīties ‘’Almajera muļķību’’ audio formātā, kura tādejādi ir pirmā audio grāmatu, kuru esmu noklausījies latviski. Paldies jau vien par to! : )

Grāmatas nosaukuma divu vārdu salikums pašā darbā izskan tikai vienā epizodē, kas no citu holandiešu kolonistu puses (viņam aiz muguras) tiek attiecināti uz Almajera nepabeigto māju, kuru lepni tik un tā izrāda. Tomēr minēto muļķību gribētos ierindot kā mazsvarīgāko.

Vairāk izceļas Almajera iedomātie veidi ātri un viegli kļūt bagātām, tā teikt, peldēties zeltā, un tādejādi atrast ilgi cerēto laimi un respektu. It kā tas būtu tik vienkārši. Pilnīgs muļķis, protams, arī viņš nevar būt, jo kaut kā mācējis izlavierēt un saprasties ar Borneo džungļos, Malaizijā, dažādajiem spēlētājiem – holandiešiem, ķīniešiem, arābiem. Veids, kā to mēģina paveikt Almajers noteikti nav tas gudrākais.

Bet par pašu lielāko Almajera muļķību būtu jāsauc viņa pieļautās kļūdas attiecībās ar meitu Ninu. Lai gan sākotnēji pats apgalvo, ka viņam nerūp rasu jautājums un problēmas, ar laiku pierādās pretējais. Kā arī Almajers ir diezgan liels egoists, un gandrīz vienmēr domā vispirms par sevi.

Pirmoreiz grāmata izdota 19.gs beigās, un to var just. Stāstā praktiski nav neviena tēla, kuram varētu līdz galam just līdzi vai būt kāda pusē, un pozitīvi attēloti sieviešu tēli ir retums. Notikumi pirmkārt jau griežas ap Almajeru.

Un pašās beigās daži sīkumi, kuri neizbojāja Jāņa Skaņa lielisko darbu, bet bez tiem būtu bijis vēl labāk. Viens, pauzes dažviet starp jeb pirms nodaļām bija pāris sekunžu par garu, un otrs, pacensties ierunāt sieviešu tēlu balsis atšķirīgā tembrā no vīriešu, citādāk sanāk tā jocīgi.

Grāmata audio formātā pieejama šeit – https://fabula.im/lv/577b940b679b2e12008cbabb-Almajera-mulkiba-Dzozefs-Konrads

***************************************

I noticed few blog post about this book some while ago (like this one) and also quite recently (here) and unexpectedly last week I received an offer from the publisher ‘’Burtlicis Burkšķis’’ to listen to the Almayer’s Folly in audio form, which now is the first book I’ve listened to in Latvian. Thanks even just for that! : )

In the book itself I heard the title mentioned only once and in that episode two Dutch colonists talk about the unfinished Almayer’s house which he proudly showed them anyways. However I would say that that was the smallest of his follies.

The ways how Almayer fast and easy thinks to get rich and so to say swim in the gold are more foolish + thinking that because of that he will be happier and respected more, like it would be that simple. A complete fool he of course can’t be if he has managed to survive among all the powers in the Borneo jungles like Dutch, Chinese and Arabs. But the manner how he do it isn’t the smartest one.

The biggest Almayer’s folly should be called his mistakes in the relationship with his daughter Nina. Although at the beginning he himself tells that he doesn’t care about races, it proves completely the opposite as the book continues, and also Almayer is very self centered and almost always thinks about himself first.

The book first was published at the end of 19th century and you can feel it. In the story there are almost no characters that you could fully sympathize with and be on his/her side, and positively represented female character was a rarity. Almayer is the one around whom everything spins around.

And at the end few technicalities that could be improved. First, between or before some chapters the pause was few second too long, and second, at least you could try to narrate female and male character voices different in general otherwise it’s kinda weird.

The audio book is available here – https://fabula.im/lv/577b940b679b2e12008cbabb-Almajera-mulkiba-Dzozefs-Konrads

4 domas par “Džozefs Konrāds – Almajera muļķība (audio book)

Atbildēt

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.