Juris Kronbergs – Uz balkona / bet ja visu laiku…

31360144

Grāmatas apraksts no Goodreads/Synopsis from Goodreads:

Zviedrijā dzīvojošais latviešu dzejnieks un latviešu daiļliteratūras tulkotājs zviedru valodā Juris Kronbergs šovasar svin 70. gadu jubileju. Dzejniekam to pieklājas atzīmēt ar jaunu grāmatu, un izdevniecībā “Dienas Grāmata” ar Valsts kultūrkapitāla fonda atbalstu augustā klajā nākusi Jura Kronberga jaunāko dzejoļu grāmata “Uz balkona / bet ja visu laiku…” — divi dzejas krājumi vienos vākos. Grāmatas pirmo daļu, pirmo krājumu, veido liels dzejoļu cikls “Uz balkona” (2015). Tas ir psiholoģiski filozofisks, eksistenciāls protagonista (tātad jebkura indivīda, personības) tēlojums – mēs visi esam daļa no Visuma, bet tai pašā laikā esam neizbēgami vieni. Savukārt, grāmatas otrā daļā, krājumā “bet ja visu laiku…”, apkopoti gan agrāk nepublicētie, gan arī laikrakstos un žurnālos no 2000. līdz 2016. gadam publicētie dzejoļi. Šī daļa ved dzejnieka pasaulē, atklājot viņa “dabu” gan tematiski, gan stilistiski. Jura Kronberga jaunā, jubilejas, dzejoļu grāmata lasītājam atklāj dzejnieku “pilnā augumā”, kā tas arīdzan pienākas apaļu jubileju reizēs.

Izdevniecība/Publisher: Dienas Grāmata

Kā tiku pie šīs grāmatas?/How I got this book?

Paldies izdevniecībai par grāmatas eksemplāru!

Vērtējums/Rating: 4/5

Mana recenzija (pārdomas)/My (thoughts) review

Ja ir kāds literatūras novirziens, kuru lasu vēl retāk par tīru romantiku, tad tā noteikti ir dzeja, ja vien neskaita pa kādam dzejolim citu blogos.

Kā viens no maniem atturēšanās iemesliem varētu būt skolas laikā iegūtā nepatika pārlieku dziļi un sīki analizēt dzeju un par katru vari saskatīt kaut ko vairāk starp rindiņām, nevis vienkārši lasīt un baudīt to. Un kā vēl viens būtu mana skepse vai bažas par visa dzejas krājuma caurvijoša sižeta esamību. Ir dzirdēts par vairākām dzejas stilā sarakstītām grāmatām, kuras varētu reiz izmēģināt.

‘’Uz balkona’’ bija vienojošā tēma bija jūtamāka, un salīdzinoši patika labāk nekā otrs. Kā arī valodas plūsma šķita raitāka. Protams, tas ir tikai loģiski, ja ņem vērā, ka ‘’bet ja visu laiku…’’ ir pēdējos 15-20 gados autora nepublicēto vai arī avīzēs vai kur citur, bet ne grāmatā, dzejoļu apkopojums.

Bija tā iespēja vakar būt uz oficiālo grāmatas atvēršanu! : ) Bija vērts aiziet ne tikai autogrāfa dēļ, bet arī paša autora humoristiskā lasījuma dēļ, kas noteikti pavilka vērtējumu uz augšu, kā arī liels pluss par interesanto dizainu, savienojot divus krājumus vienā grāmatā.

***************************************

If there is a genre that I read even less than pure romance than it is definitely poetry, if we don’t count those few rhymes I sometimes read on other blogs.

As one of my possible reasons for avoiding poetry might be from school the reluctance to overanalyze the poetry and always trying to find a deeper meaning between the lines, instead of just reading and enjoying it. I’ve heard of few fiction books written in rhymes so maybe I should try them out.

The poetry collection ‘’Uz balkona’’ seemed more united in the theme and if I compare this with the second collection in this book ‘’bet ja visu laiku…’’ than I have to say that I liked the first one more. Which might be logical considering that in the ‘’bet ja visu laiku…’’ are author’s unpublished or only in news papers published poems from the last 15 to 20 years.

I had a chance to attend yesterday an official opening of the book! : ) And it was worth it, not only because I got my copy signed but also because of the great reading by the author which certainly raised my overall rating; also a big thumbs up for the cover design and the interesting way how they put two collections in one book.

3 domas par “Juris Kronbergs – Uz balkona / bet ja visu laiku…

Atbildēt

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.