Frederik Pohl – Gateway (Heechee Saga #1) (Audio book)

218427

Grāmatas apraksts no Goodreads/Synopsis from Goodreads:

Gateway opened on all the wealth of the Universe… and on reaches of unimaginable horror.

When prospector Robinette Broadhead went out to Gateway on the Heechee spacecraft, he decided he would know which was the right mission to make him his fortune. Three missions later, now famous and permanently rich, Rob Broadhead has to face what happened to him and what he has become… in a journey into himself as perilous and even more horrifying than the nightmare trip through the interstellar void that he drove himself to take!

 

Izdevniecība/Publisher: St. Martin’s Press

Kā tiku pie šīs grāmatas?/How I got this book?

Lejuplādēju no torenta. Izvēlējos no Top 100 Sci-Fi Books grāmatu listes.

Vērtējums/Rating: 3/5

Mana recenzija (pārdomas)/My (thoughts) review

Cilvēki izmanot, spriežot pēc tehnoloģijām, kādreiz ļoti varenas Heechee civilizācijas kosmosa kuģus un tārpeju/tuneļu sistēmu resursu ieguvei, Visuma izpētei un vienkārši ceļošanai. Tā kā nokļūšana tuneļa otrā galā ir ļoti bīstams pasākums, jo lielākā daļa no tiem nemaz vēl nav izpētīti un kopumā ir diezgan daudz letālu braucienu, tad arī mūsu galvenais varonis Robs nav īpaši priecīgs par savu pirmo ceļojumu. Tomēr atalgojums ir proporcionāls riskam, jo var gadīties, ka atgriežoties esi kļuvis tik bagāts, ka vairs nav nepieciešamības strādāt.

Heechee ir viena liela mistērija, un neviens īsti nespēj pateikt, kas ar viņiem notika un kāpēc aiz sevis tik daudz atstājuši. Neatbildēts paliek arī jautājums, kādos nolūkos Heechee izmantojuši pašu veidotos tuneļus, kā arī joprojām nav līdz galam izprastas visas kuģu piedāvātās funkcijas. Tāpēc, lai lieki neapdraudētu sevi un citus, drošāk ir kam tādam pat neskarties klāt. Un, ieraugot sēdvietas, var secināt, ka viņi noteikti nav piederējuši humanoīdu rasei.

Interesantas bija sarunas starp Robu un viņa psihologu (MI). Diemžēl to, ka stāstā pastāv divas laika līnijas, uzzināju vien pēc grāmatas noklausīšanās, kad lasīju citu Goodreads lietotāju atsauksmes. Domājams, tas būtu palīdzējis, ja zinātu ātrāk, jo ne reizi vien nevarēju saprast, no kurienes tas psihologs uzrodas.

Saistoša un laba ideja kombinācijā ar ne pārāk tīkamiem tēliem. Viena no tām grāmatām, kuras sākums un pirmā puse pārspēj noslēgumu.

***************************************

Humans are using judging by the technologies once a very powerful civilizations called Heechee space ships and their wormhole/tunnel system to gain resource, knowledge about the Universe and for simple travel. But as the arrival at the other end might be very dangerous because many tunnels haven’t been explored yet, there are many casualties. So our main character Rob isn’t that excited about his first trip. However the reward is proportional to the risk, and might very well happen that when you return you have become so rich that there is no need to work again.

To everyone Heechee is one big mystery, no one can tell what happened to them or why they left so many things behind. Another unanswered question is for what purpose exactly Heeche created and used these tunnels; also even there is a lot they people don’t know what their ships can do. So to not endanger yourself and those with you, it’s safer not to touch what you don’t know it might do. And seeing the seats in the space ships you can tell that Heechee didn’t belong to humanoids.

The conversations between Rob and his psychologist (AI) were quite interesting. Unfortunately only after finishing the book and reading other opinions about the book on Goodreads I found out that there were two timelines. I believe it would have helped to realise that sooner, because many times I wondered, where the heck that psychologist came from.

Good and exciting idea with unpleasant characters. One of those books in which the beginning and the first half were better than the ending.

 

6 domas par “Frederik Pohl – Gateway (Heechee Saga #1) (Audio book)

  1. I have never listened to an audio book before. Isn’t that strange? Do you prefer audio books or physical ones? This book sounds like there is a great risk just to gain riches, I don’t think I’d be up for the challenge myself, but it does make for an interesting plot!

Atbildēt

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.