Alfred Bester – The Stars My Destination (Audio book)

333867

Grāmatas apraksts no Goodreads/Synopsis from Goodreads:

In this pulse-quickening novel, Alfred Bester imagines a future in which people “jaunte” a thousand miles with a single thought, where the rich barricade themselves in labyrinths and protect themselves with radioactive hit men – and where an inarticulate outcast is the most valuable and dangerous man alive. The Stars My Destination is a classic of technological prophecy and timeless narrative enchantment by an acknowledged master of science fiction.

Kā tiku pie šīs grāmatas?/How I got this book?

Lejuplādēju no torenta. Izvēlējos no Top 100 Sci-Fi Books grāmatu listes.

Vērtējums/Rating: 1.5/5

Mana recenzija (pārdomas)/My (thoughts) review

Iespējams tas dēļ formāta, kādā baudīju grāmatu, bet The Stars my Destination sķita juceklīgs un nekonsekvents, un zvaigznes kā ceļamērķi kaut kā nesaskatīju. Visvairāk nepatika frāžu un vārdu atkārtošana (bezjēgā), īpaši tas nokaitināja pašās beigās. Pēc noklausīšanās, noskatījos vienu video recenziju, kura paskaidrots, ka ar to domāts dažādu maņu sajaukšanās, piemēram, konkrētus burtus redz konkrētās krāsas. Labi, zinu tādu lietu, bet šeit tas bija nevietā.

Tātad, Gulivers Foils ir vienkāršs strādnieks bez ambīcijām, un viņš ir vienīgais izdzīvojušais pēc sava kosmosa kuģa avārijas, un izdzīvo, pateicoties tērpam. Tā viņš vairākus mēnešus ‘’dreifē’’ atklātā kosmosā līdz garām pabrauc cits kosmosa kuģis. Ir skaidrs, ka tas Guliveru ir pamanījis, bet vienalga aizlido prom, nolemdams viņu gandrīz drošai nāvei. Šāda rīcība izmaina Guliveru līdz pat sirds dziļumiem, un viņu pārņem milzu atriebības kāre, kura tad laikam arī notur viņu pie dzīvības.

Šajā pasaulē eksistē teleportācija un telepātija. Nez kāpēc teleportācijai izdomāts jauns termins ‘’jaunte’’. Varbūt tāpēc, ka tā tas ātrāk izrunājams, varbūt tāpēc, ka cilvēki spēj to paveikt paši (distance kā kuram) bez tehnoloģiska atbalsta.

Bez galvenā tēla no citiem neviens īpaši neizcēlās, un vispār maz simpātisku tēlu, par sieviešu attēlojumu nemaz nesākšu; diemžēl neiztikt bez nevajadzīgas romantikas.

***************************************

Maybe because of the format in which I read this book but The Stars my Destination seemed messy and inconsistent, and I didn’t notice any stars as the destination. The most I disliked when the phrases or words were repeated way too many times, especially annoyingly at the end. After I finished to listen to this book I watched on booktube one review were it was explained that it was meant to show how different sense can intertwine, like when you see different letters each in concrete color. Ok, I know about such a thing, but the way that it was done… wasn’t good.

So, Gulliver Foyle is a simple worker without ambitions. He is a sole survivor after his spaceship has crashed, survives thanks to his suit. In such a state he ‘’drifts’’ for months when another spaceship flies by him. It’s clear that they have seen him but they fly away anyway, dooming Gulliver to an almost certain death. Such cruel action changes Gulliver to the core making him to lust after revenge, maybe that keeps him alive.

In this world a teleportation and telepathy are existing things. I only can’t think why the author invented a new term for teleportation – jaunte. Maybe because it’s faster to pronounce jaunte, maybe because people can do that themselves (the distance are different for each person) without technical aid.

Besides the main character no one else stood out, and very few were likable at all, and I’m not even going to start about women in this book; unfortunately there’s an unnecessary romance.

One thought on “Alfred Bester – The Stars My Destination (Audio book)

Komentēt

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.