Brian K. Vaughan, Pia Guerra, José Marzán Jr. – Y: The Last Man, Vol.5: Ring of Truth (Y: The Last Man #5)

156533

Grāmatas apraksts no Goodreads/Synopsis from Goodreads:

WINNER OF THREE EISNER AWARDS Yorick Brown, the last man on Earth, finally makes it to San Francisco where his unbalanced sister, Hero, finds him seemingly succumbing to the male-killing plague after losing his still-unused engagement ring to the burqa-clad agents of the Setauket Ring. But is the ring really the key to his survival? And what does it have to do with the mysterious Amulet of Helene, which the Setauket leader is determined to take from Agent 355 by any means necessary.

Collects issues #24-31 of Y: The Last Man

Izdevniecība/Publisher: Vertigo

Kā tiku pie šīs grāmatas?/How I got this book?

Lejuplādēju no www.

Vērtējums/Rating: 3.5/5

Mana recenzija (pārdomas)/My (thoughts) review

Saturiski 5.voljums Ring of Truth atšķirībā no trešā un ceturtā var lepoties ar ievērojamu uzlabošanos. Bet joprojām tādi sīkumi kā noslēpumaini neizprotamā nindzja vārdā Tojota, kura ir gatava tīties prom pie mazākajiem draudiem dzīvībai, bet tajā pašā laikā mēģina būt super-spiedze/aģente, un vēl šis tas novelk kopējo iespaidu uz leju.

Mūsu varoņu trio beidzot nonāk Sanfrancisko, kur doktore Manna var uzsākt pētīt Joriku un viņa pērtiķi Ampersandu, lai noskaidrotu, kas ļāva tieši viņiem, un nevis kādam citam, izdzīvot. Lai gan pašam Jorika tā vis nešķiet, bet atklātais iemesls ir visai komisks.

Ja nu kādam lasītājam sāk mesties garlaicīgi, drošības pēc pievienots +/- liekas action ainas, kur The Culper Ring organizācija aģentes 355 personāžā ķīvējas ar konkurentiem no The Setauket Ring. Līdzīgi kā Amazones maļ to pašu dziesmu par vīriešiem apspiedējiem.

Noteikti sižetiskā ziņā liela nozīme ir Varones atgriešanās Jorika dzīvē kā sabiedrotajai. To, vai viņa ir pelnījusi uzticību, tikusi galā ar saviem iekšējiem dēmoniem un vai tam lemts turpināties, atliek uzzināt, vien lasot tālāk. : )

***************************************

In terms of content 5th volume Ring of Truth comparing to third and fourth can be proud of significant improvement. But still there is stuff like this mysterious and incomprehensible ninja named Toyota who is ready to flee the scene whenever the risk to her life rises even a tiny bit, but at the same time she’s supposed to some sort of super-spy/agent. This and few other things keep pulling down the whole impression.

Our trio finally have reach San Francisco where Dr. Mann can start to study Yorick and his pet monkey Ampersand to find why exactly they managed to survive, what allowed them to, and why others died. Although Yorick doesn’t later see it that way, the reason is quite comical.

Just in case some readers might get bored for safety reason +/- unnecessary action scenes are thrown in, where agent 355 representing The Culper Ring agency has a little squabble with competitors The Setauket Ring. Similarly to Amazones they keep talking the same s**t about men as oppressors.

Definitely a big importance plotwise is Hero’s returning on Yorick’s side. To find out, does she deserves the trust, will she manage to fight her inner demons and how long will it last, there’s nothing else as to continue this series. : )

Viena doma par “Brian K. Vaughan, Pia Guerra, José Marzán Jr. – Y: The Last Man, Vol.5: Ring of Truth (Y: The Last Man #5)

Atbildēt

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.