Cathy Kennedy – Meeting of the Mustangs

25705171

Grāmatas apraksts no Goodreads/Synopsis from Goodreads:

A black colt is born into a band of wild mustangs and soon learns that life can often be difficult. Follow his story as he goes from a free spirit to being captured for profit, and discover how one man gains the trust and extreme loyalty of a very special horse.

Kā tiku pie šīs grāmatas?/How I got this book?

E-grāmata eksemplārs no autores apmaiņā pret recenziju.

Vērtējums/Rating: 4.25/5

Mana recenzija (pārdomas)/My (thoughts) review

‘’Meeting of the mustangs’’ vēsta par jauna savvaļas zirga dienām no dzimšanas brīža. Sākumā bija skepse, vai stāsts bez personifikācijas, kas pamatā ir no dzīvnieka skatpunkta, var izdoties veiksmīgs, bet ātri vien varēju mest tās pie malas.

Viņa bars pazīst cilvēka smaku un cenšas no tās visos gadījumos izvairīties, kā arī nākas katru dienu uzmanīties no varbūtējiem plēsoņām. Bet mūsu skaistajam mustangam jau agrā vecumā nākas pieaugt, kad viņš tiek noķerts, lai visai drīz tiktu pārdots izsolē.

Tā nu sākas mustanga ceļš cilvēku pasaulē, kurā iegūst divus vārdus – vienā vietā Dusty, citā Snake. Snake/Dusty piedzīvo dažādu attieksmi no cilvēku puses, pie kuriem viņš nonāk. Tomēr, lai kur melnais mustangs nonāktu, daba un brīvība sauc spēcīgāk.

Interesanti bija lasīt tieši no zirga domu gājiena, kā arī nesliktas beigas, kur pierādās, ka ir vērts labi izturēties pret dzīvu radību un izpalīdzēt, vienalga tavs vai nē. Kā arī patīkami, ka varēju atcerēties par lielisku animāciju Spirit – Stallion of the Cimarron.

***************************************

Meeting of the Mustangs tells a story about young wild horse from the days of his birth. At the start I had my doubts if a story without any personifications and mainly from the POV of an animal can end up good but soon enough I could easily drop them.

His band knows the smell of man and tries to avoid it each time they smell it, but every day they also need to avoid other possible predators. But our beautiful mustang has to grow up and mature early for his age, when he is captured and later sold in the auction.

So starts path of the black mustang into the human world, where he receives to names – at one place Dusty and at another Snake. Snake/Dusty receives better and also not that good attitude from humans to which he goes to. But no matter where he does the voice of nature and freedom is always stronger.

It was interesting to read a story from the horse’s perspective, and the ending was great too. : ) It only shows that it’s worth it to act good against an animal, no matter if it is yours or not. One last pleasant thing to mention is that this work reminded me to watch again a wonderful animation Spirit – Stallion of the Cimarron!

Atbildēt

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.