Brian K. Vaughan, Pia Guerra, José Marzá Jr. – Y: The Last Man, Vol.2: Cycles (Y: The Last Man #2)

332631

Grāmatas apraksts no Goodreads/Synopsis from Goodreads:

WINNER OF THREE EISNER AWARDSAs Yorick Brown, the last man on Earth, begins to make his way across the country to California, he and his companions are forced to make an unscheduled stop in Marrisville, Ohio—a small town with a big secret.

Collects Y: The Last Man issues #6-10 and issues #6-10 of the runaway hit Vertigo series by Brian K. Vaughan (EX-MACHINA, RUNAWAYS) and Pia Guerra.

Izdevniecība/Publisher: Vertigo

Kā tiku pie šīs grāmatas?/How I got this book?

Lejuplādēju no www.

Vērtējums/Rating: 3.75/5

Mana recenzija (pārdomas)/My (thoughts) review

Joriks, kā izrādās, ļāvies sevi pierunāt vismaz pašreiz atlikt ceļojumu uz Austrāliju pie iespējamās līgavas, bet noteikti draudzenes, un kopā ar aģenti 355 un doktori Mannu doties uz viņas laboratoriju Kalifornijā pēc rezerves datiem.

Bet, kā jau parasti, nekas nenorit perfekti pēc plāna. Sīku bandītu dēļ trijotne nonāk Marrisville, šī mazā pilsētiņa izskatās tā, it kā to pēdējā laika notikumu it nemaz nebūtu skāruši, ja nu vienīgi nekur neredz vīriešus. Jorikam, 355 un Mannai pilsētiņa, šķiet, kā utopija, bet tās iedzīvotājām ir arī savi noslēpumi, kurus tās labāk tādus arī tā atstātu.

Diemžēl nepatikšanas, īpaši Joriku, neliek mierā arī šeit. Amazoņu grupējums par katru cenu grib panākt, ka Joriks arī paliek pēdējais vīriešu (vismaz starp cilvēkiem) pārstāvis. Par lielu šoku Jorikam, viņš savu māsu vārdā Varone ierauga ne tajā labākajā sabiedrībā un abu atkalredzēšanās izvēršas pavisam citādāk, kā bija gaidījis.

Beigās neliels tīzeris~ no kosmosa.

***************************************

Yorick, as it turns out, has let himself to be persuaded to postpone his trip to Australia to his possible bride (but definitely girlfriend) and together with Agent 355 and Dr. Mann are going to her laboratory in California after her backup files.

But as usually nothing happens smoothly and according to the plan. Because of petty bandits our three heroes end up in Marrisville, this little town from aside looks like it didn’t have experience anything that has happened around the world, unless you realize that you don’t see any men. For Yorik, 355 and Dr. Mann this place seems like utopia, but the current citizens have secrets of their own and they would rather keep them like that.

Unfortunately the trouble are finding them even in Marrisville. A gang called Amazons wants to make sure that Yorick stays the last man by any means necessary. It comes as a big shock for Yorick when he sees her sister Hero amongst them, and there reunion isn’t close to what he imagined.

At the end a nice teaser from Space.

Atbildēt

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.