Kazu Kibuishi – Amulet, Vol. 6: Escape from Lucien (Amulet #6)

20578979

Grāmatas apraksts no Goodreads/Synopsis from Goodreads:

A worthy mission…or a trap?

Navin and his classmates journey to Lucien, a city ravaged by war and plagued by mysterious creatures, where they search for a beacon essential to their fight against the Elf King. Meanwhile, Emily heads back into the Void with Max, one of the Elf King’s loyal followers, where she learns his darkest secrets. The stakes, for both Emily and Navin, are higher than ever.

Izdevniecība/Publisher: Graphix

Kā tiku pie šīs grāmatas?/How I got this book?

Lejuplādēju no www.

Vērtējums/Rating: 4.75/5

Mana recenzija (pārdomas)/My (thoughts) review

Kārtējo reizi tiek pārbaudīta Emīljas un Navina izveicība, spēks, veiklība un līderu spējas. Pēc Lucien pilsētas sakāves uz virszemes, līderi pieņem neveiksmīgu lēmumu doties pilsētā iekšā, un dažs labs neieklausās kolēģu sliktajās priekšnojautās. Šī kļūdainā izvēle vēl vairāk nošķir un arī ģeogrāfiski attālina māsu un brāli.

Bet Lucien pilsētai ir pašai savi pazemes pārsteigumi, kuras iedzīvotāji kā izrādās jau, kādu laiciņu bijuši spiesti pārcelties bezķermenisku radījumu dēļ. Ja vien nevēlies zaudēt kontroli pār savu ķermeni, labāk nenonākt viņu sabiedrībā. Ņemot vērā politisko situāciju, iespējams ne mazāks pārsteigums ir uzzinot, kas ir pilsētnieku mērs un līderis.

Jau iepriekš biju minējis savas šaubas par Maksa lojalitāti un uzticību elfu karalim un amuletos mītošajai parādībai, un tā sestajā voljumā apstiprinājās, Maksim cenšoties kaut ko vērstu uz labu, bet ar spožu panākumu lepoties tik un tā nespēj.

Mierīgi neklājas arī elfu princim Trelisam, kuram nākas sākt uzņemties lielāku atbildību savu tautiešu priekšā.

Vairākkārt tika pieminēta, bet ne pilnībā atklāts, pareģojums par pārmaiņām un glābēju uzrašanos. Interesanti, kā stāsts tiks virzīts tālāk nākamajā grāmatā.

***************************************

Once again Emily’s and Navin’s strength, resourcefulness and ability to lead are being tested. After the city of Lucien is defeated above the ground, some of those in charge doesn’t listen to the advice and premonition of colleagues and make a wrong decision. This mistake results into that the sister and brother gets to be separated geographically even more.

But Lucien has its own underground surprises. It turns out that the citizens for some while have already been forced to move there by some ghostly and incorporeal beings, and unless you don’t want to lose control over your body it might better to be elsewhere than them. Considering the political situation it’s another surprise to find out who is the Lucien’s mayor and leader.

I had previously mentioned my doubts about Max’s loyalty to the elf king and being/voice inside amulets, and in the sixth volume that confirms, at least he is trying to help and change what he has already done, but not with big success.

It’s not easy also for prince Trellis as he now has to take more responsibility in front of his people.

The prophecy about the coming changes and saviors meaning Emily and Navin was mentioned more than once. Will be interesting to find out how the plot and story will go on.

Viena doma par “Kazu Kibuishi – Amulet, Vol. 6: Escape from Lucien (Amulet #6)

Atbildēt

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.