Kazu Kibuishi – Amulet, Vol. 5: Prince of the Elves (Amulet #5)

13436384

Grāmatas apraksts no Goodreads/Synopsis from Goodreads:

THE ENEMY GROWS STRONGER…

Emily survived the chaos of the Guardian Academy, but Max Griffin has stolen the Mother Stone. With it, the Elf King forges new Amulets that will give him the power to invade and destroy the nation of Windsor. Emily and her friends lead the soldiers of the Cielis Guard in a fight to stop him, but Max stands in their way. And when she seeks information from the Voice of her Amulet, she discovers that the Voice is much more sinister than she ever could have imagined.

Izdevniecība/Publisher: Graphix

Kā tiku pie šīs grāmatas?/How I got this book?

Lejuplādēju no www.

Vērtējums/Rating: 4.5/5

Mana recenzija (pārdomas)/My (thoughts) review

 ‘’Mātes’’ amulets no kā veidoti visi pārējie nonācies naidnieka un Makša Grifina pusē un nekautrējas to uzreiz pielietot, un jau tā ne pārāk spēcīgajiem labo spēkiem, padarot izredzes uz uzvaru karā vēl mazākas.

Runājot par naidnieku un ļaunajiem, izrādās, ka vaina nav pilnībā veļama uz elfiem un viņu karaļa, bet gan uz spēku/būtni amuletos, kas jau no paša sākuma mēģinājis ietekmēt Emīliju, un kuram tā izdevies samaitāt neskaitāmus amuleta turētājus pirms tam. Atklājas patiesais pretinieks, kas jāsakauj!

Par ilustrācijām var būt vien pozitīvi vārdi. J Un to pašu var teikt par pasaules uzbūvi, kas ar katru voljumu tiek tikai papildināta un būvēta uz priekšu.

Lasītājs un arīdzan Emīlija (daļēji) tiek iepazīstināta ar Makša rīcības motivāciju (sava ziņā izcelšanās stāsts), un kas zin, iespējams viņam vairs nav izvēles brīvības, un, ja vien varētu, apstātos. Pozitīvi, ka, ieraugot pēdējo lapaspusi ar the end, reakcija bija – ko?! Jau beigas? Dodiet vēl! J Kārtīgs klifhengers!

***************************************

The Mother amulet now is in the hands of enemy, and Max Griffin isn’t shy to use it right away, which lessens the chances to win the war for already not that strong good forces.

Speaking of the enemies and villains, turns out that the full blame can’t be put just on elves and their king, but that the true foe is the spirit/force from the stone that from the beginning tried to influence Emily and has been successful to do that with other stonekeepers in the past. The true enemy which has to be fought is revealed!

Once again the art and the world building keeps getting better and better in each volume! J

The reader and also partially Emily finds out about Max’s backstory and his motivation to do what he does. And maybe given the choice now, he would actually stop.

My reaction at the last page was – What?! Already the end? Give me more! Now, that’s a plus to the novel. And what a cliff-hanger! Wow!

Viena doma par “Kazu Kibuishi – Amulet, Vol. 5: Prince of the Elves (Amulet #5)

Atbildēt

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.