S. Valentine – His Confession (The Black Door Trilogy #1)

Pageflex Persona [document: PRS0000026_00033]

Grāmatas apraksts no Goodreads/Synopsis from Goodreads:

When Gabriella Woods finds matches from a gentlemen’s club in her fiancé’s pocket, her suspicions require a search for answers.

At the club, she realizes it’s not her fiancé’s fidelity that can’t be trusted…

It’s her own.

Darion Milano is daring, intriguing, and unpredictable…

Unable to get him out of her head—and against Darion’s explicit warning—Gabi begins a torrid affair. No longer fighting the urge to enter the depth of his dark and mysterious lifestyle, she indulges in his most intimate desires.

They become the most exciting, wild, infatuated couple everybody knows.

Until his confession changes everything…

Her heart is telling her to stay.

Her instinct is telling her to run.

She can never match his outrageous ex-wife and become the fun, fearless woman he craves…

Or can she?

Discover a world of sex, secrets, and seduction.

Izdevniecība/Publisher: Limitless Publishing

Kā tiku pie šīs grāmatas?/How I got this book?

E-grāmatas kopija no autores apmaiņā pret recenziju

Vērtējums/Rating: 3/5

Mana recenzija (pārdomas)/My (thoughts) review

Gabriella jeb vienkārši Gabija sava līgavaiņa Lorensa kabatā atrod sērkociņu kastīti ar kāda kluba logo. Pēdējā laikā viņš aizvien ilgāk laiku pavada darbā un reizēm pārrodas vien naktī. Kā arī Gabija attiecībās jūtas nogarlaikota un nenovērtēta, kas ir vien papildus aizdomām, ka Lorenss varētu nebūt viņai uzticīgs. Tādēļ arī vizīte uz pieminēto klubu, bet Gabija nespēj iedomāties kādos nedarbos šī vizīte, un iepazīšanās ar pašu kluba īpašnieku Darionu viņu novedīs.

Darions atbilstoši žanram, protams, ir ar kārtīgu sešpaku un pēc ārējā izskata vispār perfekts. Toties emocionālajā ziņā lietas ir maķenīt sarežģītākas. Šķiršanās no bijušās sievas Evas, maigi izsakoties, nebija diez ko draudzīga. Jāpiebilst, ka Evai pieder puse no kluba, kas piedod klāt papildus saspīlējumu un neļauj viņu izmest no kopējās bildes.

Ja var noticēt, ka Darions ir kluba īpašnieks un uzdzīvotājs, tad par Gabijas profesiju ticības neradās. Skaitās, ka viņa strādā par redaktori izdevniecībā, bet pa visu grāmatu nemanīju viņas aizraušanos ar literatūru vai kā; varbūt tie ir tikai mani stereotipi/priekšstati.

Otrā grāmatas puse patika labāk, vairāk pievērsta uzmanība savstarpējām attiecībām, kamēr pirmajā pusē viena seksa aina gandrīz vai seko nākamajai. Šķiet, tas nebūs noziegums, ja atklāšu, ka Gabijas un Lorensa attiecībām nav laimīga turpinājuma.

Lai nu kā neatteiktos lasīt triloģijas turpinājumus. : )

***************************************

Gabriella Woods or just Gabi find a matchbook with a logo of some club in her fiancée Lawrence’s pocket. Lately he has started to stay longer at work and come home late at night. Also Gabi feels bored and unappreciated in this relationship, which only adds to her doubts that Lawrence might not be loyal to them. Those then are the reasons why Gabi goes to the club to find out herself, but she just can’t imagine what kind of mischievous things and experiences this visit and the meeting with its owner Darion Milano will trigger.

Darion accordingly to the genre has a sixpack and his looks are just stunning. However emotionally it’s a bit more complicated. Divorce from his now ex-wife Eva saying lightly wasn’t friendly, and I should add that Eva owns half of the club which creates more tension and keeps her in the bigger picture.

If did believe that Darion is a club owner and a partier then not so much about Gabriella’s profession. She is an editor at the publishing company but in the whole book I didn’t sense her passion towards literature; maybe those are just my stereotypes.

The second half of the book for my liking was better because more attention was directed at relationship between the main characters while in the first half there was almost one sex scene after another. I guess it wouldn’t be a big deal for me to reveal that the relationship between Gabi and Lawrence doesn’t end well.

All in all I wouldn’t say no to the opportunity to read next installments in this trilogy. : )

3 domas par “S. Valentine – His Confession (The Black Door Trilogy #1)

Atbildēt

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.