John Layman, Rob Guillory – Chew, Vol. 2: International Flavor (Chew #6-10)

7870457

Grāmatas apraksts no Goodreads/Synopsis from Goodreads:

Tony Chu, the cibopathic federal agent with the ability to get psychic impressions from the things he eats, is on a bizarre new case. A newly discovered fruit takes Agent Chu to a remote island full of secrets, Presenting the second storyline of IGN.com’s pick for Best Indie Series of 2009 and MTV Splash Page.com’s pick for Best New Series of 2009. Find out what the fuss is about in this latest a twisted and darkly funny comic about cops, crooks, cooks, cannibals and clairvoyants, strangeness-and a shadowy killer with a particularly sinister appetite.

Kā tiku pie šīs grāmatas?/How I got this book?

Lejuplādēju no www.

Vērtējums/Rating: 5/5

Mana recenzija/My review

Interesants pavērsiens izmeklēšanā, īpatnējs auglis, kas pēc pagatavošanas garšo identiski kā vista, aizved Toniju uz vienu no Mikronēzijas salām, kuras pārvaldība, šķiet, nav no tām demokrātiskākajām, pie reizes.

… wow! Ja par Vol.1 minēju, ka tik traki ar asinīm nav, tad šajā grāmatā apgriezieni palielināti daudzkārtīgi. Kopējā stāstā tiek ievadīti un tiekam iepazīstināti ar dažiem jauniem tēliem, kā arī tiek pievienots pārdabiskā aspekts, ja ar ēdienu vēl nepietika.

(Vēl) jāpiebilst, ka Tonijam piešķir jaunu/veco pārinieku. Tā vien liekas, ka par joku un humora trūkumu nenāksies sūdzēties. Intrigai, Meisons pieminēts garāmejot, un viņa iesaiste un ietekme notikumos varētu nebūt maza.

                                                                                                                                           

An interesting turn in the case, a peculiar fruit which after it’s been cooked tastes just like chicken, brings Tony to one of Micronesia’s island, whose governor doesn’t seem to be on the side of democracy.

… just wow! If I said that Vol.1 wasn’t that gory and bloody then in this volume the action has been turned up a notch. There are few new characters introduced to the story, also a supernatural aspect is added if the food thing wasn’t enough.

Tony receives a new/old partner. It seems that I won’t need to complain for the lack of jokes and humour. And for the intrigue, Mason was mentioned but only briefly; his involvement looks a bit bigger.

Viena doma par “John Layman, Rob Guillory – Chew, Vol. 2: International Flavor (Chew #6-10)

Atbildēt

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.