Annelie Wendeberg – The Journey (Anna Kronberg Thriller #3)

21543783

Grāmatas apraksts no Goodreads/Synopsis from Goodreads:

With her darkest nightmare come true and an assassin following her every step, Anna Kronberg must hurry to find the true motivation behind Moriarty’s plan to use disease as a weapon. Bit by bit, she and Sherlock Holmes unravel a spiderweb of crime, espionage, and bioterrorism that spreads across continents. The Journey is the 3rd book in the bestselling Anna Kronberg Thriller Series. Warning: This book contains explicit violence, foul language, and considerable female power.

Izdevniecība/Publisher: Createspace

Kā tiku pie šīs grāmatas?/How I got this book?

Laimēju Goodreads izlozē

Vērtējums/Rating: 4.5/5

Mana recenzija/My review

Pagājis vien aptuveni mēnesis kopš Anna atguvusi brīvību un ar to saistīto profesora Moriartija nāvi, kad viņas un arī Šerloka dzīvība tiek apdraudēta un abi spiesti bēgt. Situāciju vieglāku nepadara fakts, ka Anna ir stāvoklī, un viņas sajūtas par gaidāmo, īpaši ņemot vērā gaidāmā bērna tēvu.

Par iemeslu, kāpēc jāņem kājas pār pleciem, kļūst pulkvedis Morans, Moriartija tuvākais pakalpiņš, kurš savos centienos nav viens un cer gan atriebties, gan gūt kādu labumu no Annas grūtniecības, kas viņai šķiet kā lāsts, bet tikpat labi tas varētu būt tieši glābiņš, vismaz, kamēr mazulis nav dzimis.

Anna un Holmss nenodarbojas vien tikai ar bēgšanu un palikšanu dzīviem, bet arī cenšas līdz galam izprast Moriartija motivāciju un iemeslus bioloģisko ieroču izstrādei, kā arī iegūt kārtīgus pierādījumus, kas iesēdinātu Moranu uz ilgiem laikiem.

Par laimi, Annai un Holmsam nav jātiek galā ar ļaundariem vieniem pašiem. Bez palīdzības no Maikrofta un ne tikai neiztikt. Lieti, protams, noder mantotā daļa no mirušā vīra bagātības.

Noslēdzošajā triloģijas grāmatā uzzinām, ka Annas novērošanas spējas mierīgi var mēroties ar Holmsa; abi lieliski papildina viens otru, un abu tēlu attiecību dancis joprojām liek savu reizi pat pasmaidīt. Kas zin, nākamgad iespējams atradīšu iedvesmu palasīt citu autora piedzīvojumus ar Holmsu.

Uz mirkli grāmatas notikumos iesaistās arī Garets, lai gan gribētos, ka būtu bijis vairāk ne vien tik epizodiski; drusku izbrīnīja, cik ātri viņš gatavs piedot un saprast. Bet gan tas, gan visi citi mīnusiņi, kam gribētos piekasīties, ir saprotams un piedodams. :D Labprāt lasītu par turpmākiem Annas piedzīvojumiem; patika viņas izaugsme un beigu lēmums.

Iespējams, kādam šķitīs, ka darbība norit pārāk lēni.

                                                                                                                                                 

It’s been just a month since Anna regained her freedom and death of Moriarty but already her and Sherlock’s life is once again in danger and both of them are forced to run. The fact that Anna is pregnant doesn’t make the situation easier, especially knowing who’s the father.

The reason why they have to run and hide is Colonel Moran, one of Moriarty’s closest henchmen. In his revenge and attempt to gain some profit from Anna’s pregnancy, which for Anna herself seems more like a curse although I would call it as something else since the child protects her (sort of) until he or she is born.

Anna and Holmes isn’t just hiding in some hole and staying alive, while doing that they are also trying to figure out the motivation behind Moriarty’s plan to develop biological weapon and also to acquire hard evidence against Moran so he would be locked away for a very long time.

Luckily in this fight Anna and Holmes don’t have to be alone. Without the help from Mycroft and not only from him they couldn’t cope. Of course the part of Moriarty’s riches that Anna inherits helps out a lot.

In this last series book we find out how big Anna’s observational skills really are, so big that she isn’t worse than Sherlock; both of them are excellently supplementing each other and their relationship dance still cracks a smile here and there. Who knows maybe next year I’ll read Sherlock’s adventures by another author.

As I hoped Garret takes some part in the events but only momentarily. I was a bit surprised how easy he got forgive to Anna and understands. But this and few other minuses to the story are forgivable and understandable. :D I would gladly read other stories with Anna’s participation.

Maybe for some this story might feel a little too slow.

Viena doma par “Annelie Wendeberg – The Journey (Anna Kronberg Thriller #3)

Atbildēt

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.