Kathy Reichs – Death du Jour (Temperance Brennan #2)

128756

Grāmatas apraksts no Goodreads/Synopsis from Goodreads:

Assaulted by the bitter cold of a Montreal winter, the American-born Dr. Temperance Breman, Forensic Anthropologist for the Province of Quebec, digs for a corpse where Sister Elisabeth Nicolet, dead over a century and now a candidate for sainthood, should lie in her grave. A strange, small coffin, buried in the recesses of a decaying church, holds the first clue to the cloistered nun’s fate. The puzzle surrounding Sister Elisabeth’s life and death provides a welcome contrast to discoveries at a burning chalet, where scorched and twisted bodies await Tempe’s professional expertise. Who were these people? What brought them to this gruesome fate? Homicide Detective Andrew Ryan, with whom Tempe has a combustive history, joins her in the arson investigation. From the fire scene they are drawn into the worlds of an enigmatic and controversial professor, a mysterious commune, and a primate colony on a Carolina island.

Kā tiku pie šīs grāmatas?/How I got this book?

Lejuplādēju no www.

Vērtējums/Rating: 2.5/5

Mana recenzija/My review

Temperansai Brenanai pašai par prieku ir iespēja padarboties ar vēsturiska apbedījuma pētīšanu un ekshumāciju, un sērijas otrā grāmata iesākas ar cerību, ka varētu būt labāka nekā pirmā.

Lieta, kurā piesaista Brenanu, saistīta ar dedzināšanu, un līķu skaits nav nekāds mazais. Turklāt divi no tiem vien četrus mēnešus veci mazuļi. Redzētais šokē pat pieredzējušākos detektīvus.

Lasītājam ļauts vairāk iepazīt Brenanas meitu Keitiju, kura savā ziņā seko mātes profesionālajās pēdās un nemazām nebaidās no līķu tuvuma. Uzzinām arī to, ka Brenanai ir māsa Harieta jeb vienkārši Harija, par ko iepriekšējā grāmatā nav nekāda mājiena.

Brenana savas pasniedzējas karjeras dēļ spiesta iegriezties ASV, un tiek nepatīkami pārsteigta, ka viņai lemts atkal atrast slepkavības upuri. Mazliet neticami, ka šis atradums saistīts ar izmeklēšanu Kanādā. Šī saistība liek ierasties detektīvam Endrū Raienam. Ar viņu bija saistīta mana prognoze par romantisko līniju, bet vismaz pagaidām tas atstāts vēlākam. Izmeklēšanas virzieni aizved viņus līdz sektai, kura no malas un pēc pašu biedru teiktā ir pats labākais, kas ar viņiem noticis. Brenana vēlreiz izmeklēšanā iesaistās pamatīgāk, kā pēc viņas profesijas vajadzētu; papildus uztraukumiem, ko tas sniedz, viņai pamatīgas raizes sagādā māsa – saistībā ar sektu.

Lai gan drusku mazāk, bet arī Death du Jour ir nedaudz par daudz zinātniskās valodas. Arī stāsta līniju par daudz un kopējais sižets uzreiz šķita saskaldīts un juceklīgs. Noslēgumā bija sajūta, ka dialogs izveidots mākslīgs, lai tikai visas stāsta līnijas savestu kopā un nolīdzinātu jebkādas palikušās neskaidrības.

Cerams, turpinājumi paliks labāki.

                                                                                                                                           

Temperance Brennan finally has a chance to apply her anthropologic skills outside her job with recent murder victims. She’s hired to examine a nun’s body which soon might get a title of saint. So the beginning of the books is promising.

The next case in which Brennan participates is arson and includes five bodies. Shockingly two of them are just four months old babies. Even the most experienced detectives are horrified by the sight.

The reader has a chance to get more acquainted with Brennan’s daughter Katy. She in a way follows her mother’s professional footsteps and isn’t grossed out (too much) by being too close to a body. We find out that Brennan has a sister Harriet or just Harry; that was a little surprise because there were no hints about it in the first book.

Brenan lecturer’s carrier makes her to travel back to USA, and she gets unpleasantly surprised as she on her holidays from work in Canada finds two more jobs which magically are connected to the arson case. This connection is the reason why detective Andrew Ryan has to come down. He was one of the characters about my romantic story line prognosis; but it seems that that will be reserved for later. The investigation leads them to a reclusive sect. From aside everything looks fine and no member is complaining. Once again Brennan does more than in her job description; additionally anxiety which it brings, she also starts to worry about her sister.

Although not so much but Death du Jour still had too much scientific language. Also the book had a bit too much story lines and the overall plot was too divided and chaotic. Plus, dialogs at the end were too simple and artificial. I had the feeling that the author tried too hard to explain everything and anything that possibly was still unclear.

Hopefully the sequels in this series are better.

Viena doma par “Kathy Reichs – Death du Jour (Temperance Brennan #2)

Atbildēt

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.