Arthur C. Clarke – Childhood’s End (audiobook)

414999

Grāmatas apraksts no Goodreads/Synopsis from Goodreads:

Without warning, giant silver ships from deep space appear in the skies above every major city on Earth. Manned by the Overlords, in fifty years, they eliminate ignorance, disease, and poverty. Then this golden age ends–and then the age of Mankind begins….

Izdevniecība/Publisher: Audible Frontiers

Kā tiku pie šīs grāmatas?/How I got this book?

Lejuplādēju no www. Izvēlējos no Top 100 Sci-Fi Books grāmatu listes.

Vērtējums/Rating: 3.5/5

Mana recenzija/My review

Citplanētiešu ierašanās, par laimi, ar mieru, cilvēcei nāk par labu. Protams, visus apmierināt nevar, bet nekad jau tā arī nemaz nevarētu notikt. Bet, par ko gan bēdāties, ja noziegumi kā tādi gandrīz izzūd, tehnoloģijas uzlabojas, bezdarbs samazinās u.c. Drusku paskumt varētu vien nākties kultūras mīļotājiem un Visuma pētniekiem.

Varētu šķist, ka Pavēlnieku (Overlords) atnākšana nevarētu būt nekas labāks, bet, kurš gan ir teicis, ka obligāti, citplanētiešiem jāierodas un jānolīdzina viss gar zemi. Pietiek vien ierobežot un neļaut pilnībā attīstīties, lai tas būtu beigu sākums.

Pamatā zinām tikai par vienu Pavēlnieku – Karellen. Viņš pats loģiski apgalvo, ka viss tiek darīts cilvēces labā, citādi tā pati ar laiku sevi iznīcinātu. Šis tas liek šaubīties, vai viņi tiešām ir tik spēcīgi un vareni, ka grib, lai domā, ņemot vērā arī ilūziju par kosmosa kuģiem.

Vienkāršajam un parastajam cilvēkam, pateicoties Pavēlniekiem, par neko nav jādomā, un, ja nevajadzētu gulēt, vispār būtu ideāli, jo pa TV un cita veida (izklaidējošas) informācijas ir tik daudz, ka viens cilvēks vienkārši nevar paspēt visu noskatīt, kas pasniegts negatīvi. Prātā ienāca doma, ka tagad tā arī ir :D Noslēgums atkal drīzāk saucams par dīvaini neparastu.

                                                                                                                                           

Arrival of aliens, luckily they come in peace, is a benefit for mankind. Of course you can’t please everyone but that might be impossible. But there is to be sad about when the crime is almost forgotten, technologies are getting better and better, unemployment is improving etc. The only ones might be people exploring Universe and those whose job is connected with culture.

It might seem that the arrival of Overlords couldn’t be anything better, but who has said that aliens have to come with guns blazing and destroy everything in their way. You just need to restrict and limit few things so it would be the beginning of the end.

Mostly we know just about one Overlord named Karellen. Logically he himself claims that everything they do is in human interest otherwise it would have destroyed itself. Some things are creating doubts about how many Overlords there are and how strong want you to think they are. Considering the illusion of the space ships.

For the average person thanks to Overlords doesn’t have to think about anything serious, and if you didn’t have sleep it would be perfect because there is so much on TV and other information/ entertainment that one person can’t see it all, which was shown in the negative light. Just like it is now! :D. The ending again was a little bit weirdly strange.

Viena doma par “Arthur C. Clarke – Childhood’s End (audiobook)

Atbildēt

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.