Kathy Reichs – Déjà Dead (Temperance Brennan #1)

231604

Grāmatas apraksts no Goodreads/Synopsis from Goodreads:

Her life is devoted to justice; for those she never even knew. In the year since Temperance Brennan left behind a shaky marriage in North Carolina, work has often preempted her weekend plans to explore Quebec. When a female corpse is discovered meticulously dismembered and stashed in trash bags, Temperance detects an alarming pattern and she plunges into a harrowing search for a killer. But her investigation is about to place those closest to her, her best friend and her own daughter in mortal danger…

Izdevniecība/Publisher: Scribner

Kā tiku pie šīs grāmatas?/How I got this book?

Lejuplādēju no www.

Vērtējums/Rating: 2.75/5

Mana recenzija/My review

Temperansas Brenanas brīvdienu plāni apskatīt Kvebekas provinci tiek kārtējo reizi izjaukti, kad atrod nežēlīgi noslepkavotas sievietes līķi. Šī jaunā lieta atsauc Brenanai atmiņā izmeklēšanu pirms gada ar līdzīgiem notikumu apstākļiem un upurim nodarīto.

Viņa sākotnēji ir vienīgā, kas saskata saistību un pat piesauc sērijveida slepkavu. Dažiem kolēģiem, īpaši detektīvam Klaudelam šāda iejaukšanās viņa darbā nemazām nepatīk un nekautrējas norādīt, lai Brenana paliek pie sava darba specialitātes. Tomēr ne visi izjūt tādu attieksmi. Jau tagad bija neliela ievirze uz iespējamu romantisko stāsta līniju un prognozēju, ka tā tiks arī attīstīta.

Daļēji varētu arī saprast Klaudela viedokli. Tomēr pateicoties tieši viņas iniciatīvai un arī pārgalvībai izmeklēšanā ir kaut kāda virzība, bet pārgalvības un brīžiem neapdomības dēļ viņa apdraud arī sev tuvos un tā padarot visu daudz personīgāku.

Pie mīnusiem, kas nedaudz traucēja un samazināja kopējo vērtējumu, varētu pieskaitīt lielu uzmanības veltīšanu upuru un viņu kaulu u.c. aprakstiem, kas padarīja tekstu sausāku un sižeta virzību piebremzēja. Tas, protams, ir saprotams autores specialitātes dēļ, un varbūt arī, ka šī ir viņas debijas grāmata.

Patika, ka darbība nenorisinās ASV (konkrētāk Bostona), citādi pēdējie lasītie detektīvi/kriminālromāni vien no tās puses :D. Bija jāizlasa pārdesmit lapaspušu līdz pieradu pie franču valodas iestarpinājumiem.

Grāmatā Brenana ir šķīrusies, meita štatos, bet pati pārcēlusies strādāt uz Kanādu. Par norises vietu dažādību tā kā būtu skaidrs, bet pēc manas atmiņas Brenanai meita piedzimst vien vēlākajās sezonās un arī šķīrusies seriāla sākumā nav. Skatos vien, ja sanāk noķert, kad rāda pa TV.

                                                                                                                                           

Temperance Brennan’s holiday plans are ruined once again when a brutally murdered woman is found. This new case remind Brennan about an investigation a year ago with similar MO.

At the beginning no one takes her seriously and she is the only one that even dares to mention a possibility of a serial killer. Some of her cop colleagues aren’t happy about she is doing, especially detective Luc Claudel and he’s not afraid to show Brennan her place. However not everyone feels like that. There some hints already in this book and my guess is that the romantic story line will be more visible in the next books.

Partially I can understand Claudel’s opinion. But thanks to Brennan’s initiative and also some reckless action the case has some movement. Unfortunately this recklessness endangers her friends making this case a bit more personal than others.

Some minuses in this book for me was the sometimes long and detailed descriptions of bones and victims but that I guess is understandable because of the author’s professional degree, and maybe because this is her debut novel.

But what I liked that finally I changed the location because the last few detectives/crime novels were set in USA (specifically Boston). Only after quite some page count I was used to frequent French words.

There are many differences from the TV show and what I noticed the most was that Temperance Brennan in the books is divorced, (already) has a daughter and of course works in Canada.

Viena doma par “Kathy Reichs – Déjà Dead (Temperance Brennan #1)

Atbildēt

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.