George Orwell – 1984 (audiobook)

5470

Grāmatas apraksts no Goodreads/Synopsis from Goodreads:

The year 1984 has come and gone, but George Orwell’s prophetic, nightmarish vision in 1949 of the world we were becoming is timelier than ever. 1984 is still the great modern classic of “negative utopia” -a startlingly original and haunting novel that creates an imaginary world that is completely convincing, from the first sentence to the last four words. No one can deny the novel’s hold on the imaginations of whole generations, or the power of its admonitions -a power that seems to grow, not lessen, with the passage of time.

Izdevniecība/Publisher: Recorded Books

Kā tiku pie šīs grāmatas?/How I got this book?

Lejuplādēju no www. Izvēlējos no Top 100 Sci-Fi Books

Vērtējums/Rating: 3/5

Mana recenzija/My review

Kad Partija ir viss un nekam citam nav jēgas. Tā kontrolē pagātni un vēsturi, un maina to ik dienas pēc savas patikas un spontānas iegribas. Apcietināt tevi var par tavām domām, kur nu vēl, ja kaut ko uzdrošinies iebilst, turklāt pat jāuzmanās, kāda tev ir sejas izteiksme, jo pat nelielu aizdomu dēļ tu kādam šķiti aizdomīgs, un tiec paņemts ciet; tad vari būt drošs, ka piespiedīs atzīties par pilnīgi jebko.

Absurdu šajā pasaulē ir uz katra stūra. Kaut vai valodas kropļošana, vārdu nozīmju mainīšana, vai vispār to izņemšana no aprites, lai tikai cilvēkiem ar laiku nebūtu pilnīgi nekādu iespēju ‘’nepareizi’’ izteikties.

Pasaulē izveidojušās kontinentālu mērogu lielvaras, kuras patstāvīgi karo viena ar otru. Vismaz tā Partija grib, lai cilvēkiem būtu pieņemamāki viņu dzīves apstākļi. Visas aprakstītās lielvaras izklausījās vienādas un maz ar ko atšķirīgas; visās privilēģijas tiek varai. Plus vēl kā lielais valsts ienaidnieks un ļaunuma iemiesojums, kurā norit darbība, iedzīvotājiem tiek uzrādīts Emanuels Goldstains, un katru dienu neatlaidīgi tas tiek atgādināts. Man jau šķiet, ka izdomājums vien viņš ir.

Sekojam līdzi Vinstona Smita gaitām, kurš lojāli mēģina darboties pēc noteikumiem, bet tik un tā krīt nežēlastībā. Citiem varoņiem pārsvarā liekas, ka tiem globāli nekas nerūp, lai jau Partija dara, kā grib.

Varbūt 1949.gadā šāda versija bija negatīvi utopiska nākotne, tomēr, zinot vēsturi, stāsts vairāk atspoguļo pagātni, protams, vēl augstākā līmenī, tik jāuzmanās, lai vēsture sevi neatkārto.

                                                                                                                                                

When the Party is everything and nothing else doesn’t matter. It controls the past and history, and is changing it every day as they fancy. You can be arrested just because you had wrong thoughts (thought crime), not even mentioning if you dare to say something aloud. Furthermore you have to be aware of your facial expression because if someone just thinks that you are suspicious you might be arrested; then there won’t be anything that you wouldn’t confess.

The absurd in this world is everywhere. Like the newspeak – changing and distorting the language so eventually no one could say anything ‘’wrong’’.

Superpowers in size of continents have emerged which are constantly at war with each other. At least that’s what the Party wants citizens to think so they would be satisfied with how they are living. Every superpowers sounded alike, except that in everyone those who have power are living in luxury. Besides the big bad countries enemy where the story takes part is Emmanuel Goldstein, and every single day the Party makes sure that you remember it. My guess is that he isn’t even real.

We are following Winston Smith who loyally tries to do everything by the rules and still falls into disgrace. It seemed that everyone else was didn’t want to think outside the Parties given box, letting them to do what they want.

Maybe in 1949 this version was negative utopia, but knowing history this story seemed to reflect more of the past, of course on completely different level. Nevertheless it wouldn’t hurt vigilant so the history wouldn’t repeat itself.

4 domas par “George Orwell – 1984 (audiobook)

  1. Atzīstot, ka katram no mums ir tiesības vērtēt grāmatas pēc saviem ieskatiem, tomēr piebildīšu, ka pēc apraksta spriežot tu daudzas būtiskas lietas grāmatā esi palaidis garām. Varbūt ieliec izlasīto pirmkārt vēsturiskajā kontekstā, un otrkārt paskaties uz grāmatā aprakstīto no infokara viedokļa.

    1949. gadā, kad autors rakstīja šo grāmatu, nesen bija beidzies WWII, tad infokarš, propaganda bija nozīmīga kara sastāvdaļa, gan sabiedroto, gan Ass valstīs. Autors ekstrapolēja šo informācijas plūsmas kontroli nākotnes konfliktiem, parādīja kā ar informācijas kontroli var manipulēt arsabiedrību, pie kā noved ticība televizoram, nekritiska domāšana un kļūšana par aitu baru. Aitas interesē ēdiens un salīdzinoša drošība, vai vismaz apziņa, ka citiem iet vēl sliktāk. Nu un vēl tirānija, valsts kontroles metodes diktatūrā un daudzi citi jautājumi.

Atbildēt

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.