Aldous Huxley – Brave New World (audiobook)

5129

Grāmatas apraksts no Goodreads/Synopsis from Goodreads:

Far in the future, the World Controllers have created the ideal society. Through clever use of genetic engineering, brainwashing and recreational sex and drugs, all its members are happy consumers. Bernard Marx seems alone harbouring an ill-defined longing to break free. A visit to one of the few remaining Savage Reservations, where the old, imperfect life still continues, may be the cure for his distress…

Huxley’s ingenious fantasy of the future sheds a blazing light on the present and is considered to be his most enduring masterpiece.

Kā tiku pie šīs grāmatas?/How I got this book?

Izvēlējos no Top 100 Sci-Fi Books grāmatu listes.

Vērtējums/Rating: 1.5/5

Mana recenzija/My review

Tāltālā nākotnē bērni tiek ražoti mākslīgi ar lielu ģenētisko iejaukšanos, un arī tālākā audzināšana pilnībā tiek vadīta no varas puses, sākot jau ar hipnotiskajām terapijām jau no šūpuļa, kur n-tās reizes atskaņo vienus un tos pašus teikumus, kamēr vēlākā vecumā tās tiek uzskatītas par savām domām. Tāda anarhija kā vecāki ir kaut kas neiedomājams un pat atbaidošs.

Sabiedrība iedalīta kastās, un pašā augšā alfas, kuriem bez lielajiem bosiem, tiek labākās privilēģijas + neeksistē veci cilvēki. Vismaz pēc pasaules kontrolieru idejām un domām sabiedrība kā tāda vēlas neko citu kā vien justies laimīgi un neparko nedomāt, protams, pie varas esošajiem tas ir izdevīgi. Ja pareizi saprotu, tāda situācija izveidojusies pēc smaga deviņu gadu kara. Tiek darīts jebkas, lai tikai saglabātu stabilitāti, un viss nepatīkamais tiek uztverts kā risks haosam.

Tomēr eksistē vēl vietas, rezervāti,(nenoliedzami kontrolieru ‘’dāsnums’’) kur cilvēki dzīvo pa vecam, bauda kultūru un arī savas tiesības uz nelaimi. Pamatā sekojam līdzi Bernarda gaitām, kā arī vēlākās nodaļās mežonis/barbars(vārdu nepamanīju). Sievietēm šajā pasaulē nav lielas teikšanas, un, lai gan ir ģenētiskā bērnu radīšana, grūtniecība atstāta uzmundrināšanai. Savā ziņā ir attaisnojums, vara pamatīgi kontrolē zinātni kā tādu. Tāda rīcība viņiem drīzāk nāk par ļaunu, kavējot attīstību aiz bailēm.

Vairāk šķiet, ka grāmata, kaut arī vēsta par tālu nākotni, savā valodas un prognozes stilā ir novecojusi; attiecīgā laika ietekme.

Nenoliedzami grāmata mēģina risināt jautājumus kā gan tehnoloģijas (todien, protams, arī tagad) mūs ietekmē; uz labu vai sliktu?

                                                                                                                                                

In the far future world children are created artificially with heavy genetic manipulation, and the following upbringing completely controlled by those in power, starting already when they are in cradles with hypnotic therapy where they forced to listen to repeated sentences until they believe to them as their own thoughts later in life. Such an anarchy as parents is something unthinkable and even repulsive.

Society is divided in castes and at the top besides World Controllers are alphas who have more privileges, plus there are no old people. At least according to ideas and thoughts of this system leaders their world order is the best thing that has happened and society in general wants nothing else as to be happy and not to think about for themselves, of course for World Controllers that’s conveniently. If I understand correctly such situation was born after devastating nine year war. To prevent instability there isn’t anything that wouldn’t be done and everything unpleasant is perceived as a risk towards chaos.

There are still some places, reservations, no doubt because of Controllers generosities, where people still are living as before enjoying culture and also their rights to be unhappy. Mainly we have Bernard’s POV, but there are few chapters from POV of other characters like the savage (at least I didn’t hear his name). Women in this world don’t have much saying, and although mostly it’s genetic breading pregnancy is still practiced but only as something to cheer women up. Partly it could be justified because World Controllers are controlling science and what can it do. In fears that some new invention might bring trouble they are actually preventing the growth.

However the story is about future world I think this book in its style of language and predictions have outdated itself, probably also some influence of the time.

Certainly this book is trying to discuss the question how technology is affecting each of us and as society together; is it doing more good or bad?

Advertisements

4 thoughts on “Aldous Huxley – Brave New World (audiobook)

  1. Hei Poseidon, beidz lasīt grāmatas, kuras tu nesaproti un rakstīt muļķības, atbaidīsi vēl citus lasītājus.

    Labāk lasi savus Kokvilnas Melones piedzīvojumus un nekaitini cilvēkus. Pie klasikas iesaku atgriezties ne ātrāk kā pēc desmit gadiem.

  2. Atpakaļ ziņojums: Oktobra kopsavilkums (2015) |

Komentēt

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.