Tess Gerritsen – The Sinner (Rizzoli & Isles #3)

32257

Grāmatas apraksts no Goodreads/Synopsis from Goodreads:

Within the walls of a cloistered convent, a scene of unspeakable carnage is discovered. On the snow lie two nuns, one dead, one critically injured – victims of a seemingly motiveless, brutally savage attack.

Medical examiner Maura Isles’ autopsy of the murder victim yields a shocking surprise, but the case takes a disturbing twist. The body of another woman has been found. And someone has gone to a lot trouble to remove her face, hands and feet.

As long buried secrets are revealed so Dr Isles and homicide detective Jane Rizzoli, find themselves part of an investigation that leads to an awful, dawning realisation of the killer’s identity…

Izdevniecība/Publisher: Ballantine Books

Kā tiku pie šīs grāmatas?/How I got this book?

Lejuplādēju no torenta

Vērtējums/Rating: 4.5/5

Mana recenzija/My review

Patologanatome Maura tiek izsaukta uz neiedomājamu nozieguma vietu, klosteri, kur varētu šķist, ka nekas tāds kā slepkavība nevarētu notikt. Māsas Kamillas autopsija dod negaidītus jaunumus, upurei kādu laiku pirms savas nāves bijušas dzemdības. Tā kādu laiku Ridzoli izmeklēšanas galvenā uzmanība vērsta viņas virzienā, bet drusku tiek piemirsts par citiem pavedieniem.

Grāmatā ir vairāki upuri, un atliek vien prātot, kā tās savijas kopējā stāstā. Pirmkārt jau prologā minētais vairākas nodaļas tiek tā arī atstāts, bet nav, par ko bēdāties, jo par to nav aizmirsts.

Uz Mauras galda nonāk arī upure ar sākotnēji neizskaidrojamiem ādas bojājumiem, bet pats dīvainākais, ka gan kājas, gan pēdas slepkava un arī sejas ādu slepkava paņēmis līdzi. Skaidri noprotama nabadzīga izcelsme.

Gan Maurai, gan Ridzoli ir sava romantiskā stāsta līnija; abām nav ne vainas : ). Mauras gadījumā tas ir bijušais vīrs, kurš negaidīti uzrodas pēc trim gadiem un uzjundī atmiņas un jūtas; vien kāda var būt sakritība, ka tieši sākoties šai lietai, ņemot vērā viņa darbavietu.

Tikmēr Ridzoli mēģina aprast ar domu, ka ir stāvoklī, un pirmās domas visticamāk pārsteidzīgas. Nomāc arī neziņa, kā gan to uztvertu FBI aģents un tēvs Gabriels Dīns (otrajā grāmatā) un kā tad izvērstos abu nākotne un attiecības. Ridzoli nespēj iedomāties sevi mātes lomā, un līdzīgi kā Maura tā pieradusi ar ‘’masku’’, ko valkā darbā, ka brīžiem aizmirst to noņemt ārpus tā.

                                                                                                                                                

Medical examiner Maura Isles gets a call to unthinkable crime scene, to convent, as you might think that nuns would be safe behind those walls. Sister Camille’s autopsy reveals surprising news that some time before her murder she gave birth. And that sends most of detective Rizzoli’s attention in her way forgetting a bit about other leads.

Camille isn’t the only victim in the book, and the reader can just wonder how that all fits together. Firstly it’s the prologue which is left there for few chapters but no need to fear as it won’t be forgotten.

On Isles’ examination table arrives a victim at the first with unknown lesions but the bizarre thing that the killer cut of her hands and feats and also took her face skin. Her origin of poverty is obvious.

Both Maura and Rizzoli has her own romantic story lines, and both were quite good. In Maura’s case it’s her ex-husband who turns up after three years without any message bringing up old memories and feelings; only what are the odds that it is right when the case starts considering his workplace.

Meanwhile Rizzoli tries to comprehend with idea that she is pregnant, and the first thoughts are rash. She’s overwhelmed by not knowing how FBI agent and the father Gabriel Dean (second book) would react and by thoughts of possible future and their relationship. Rizzoli can’t imagine being a mom, similarly to Maura they sometimes forget to take off their ‘’toughness’’ mask outside the work.

Viena doma par “Tess Gerritsen – The Sinner (Rizzoli & Isles #3)

Atbildēt

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.