Steve Berry ”The Venetian Betrayal” (Cotton Malone book 3)

1178039

Grāmatas apraksts no Goodreads/Synopsis from Goodreads:

Locating Alexander the Great’s final resting place-unknown to this day-remains a tantalizing goal for both archaeologists and treasure hunters. Now the quest for this coveted prize is about to heat up. After narrowly escaping a fire that consumes a Danish museum, Cotton Malone-former U.S. Justice Department agent turned rare-book dealer-learns from his friend, the beguiling adventurer Cassiopeia Vitt, that the blaze was part of a campaign of arson intended to mask a far more diabolical design.
From the ashes of the U.S.S.R., a new nation has arisen: the Central Asian Federation. At its helm is Supreme Minister Irina Zovastina, a cunning despot with the single-minded desire to surpass Alexander the Great as history’s ultimate conqueror. The Federation has amassed a harrowing arsenal of biological weapons, and only one thing keeps Zovastina from setting in motion her death march of domination: a miraculous healing serum, kept secret by an ancient puzzle and buried with the mummified remains of Alexander the Great-in a tomb lost to the ages for more than 1,500 years.
Together, Cotton and Cassiopeia must outrun and outthink the forces allied against them in order to unravel a riddle whose solution could destroy or save millions of people-depending on who finds the lost tomb first.

Apraksts: 323. gadā p.m.ē. Aleksandrs Lielais, iekarojis Persiju un gatavodamies doties uz Arābiju, pēkšņi krita par upuri savādam drudzim. Līdz pat mūsdienām nezināmās viņa pēdējās atdusas vietas atrašana ir kārdinošs mērķis gan arheologiem, gan bagātību medniekiem. Tagad sacensība par šo iekārojamo balvu uzliesmojusi ar jaunu spēku. Tikko izglābies no bojāejas postošā ugunsgrēkā, Kotons Malone, bijušais ASV Tieslietu departamenta aģents, no pievilcīgās un drosmīgās Kasiopejas Vitas uzzina, ka šī ugunsnelaime nebija nejaušs gadījums… Kotons un Kasiopeja dodas bīstamās patiesības meklējumos, kas aizvedīs no Dānijas krastiem uz Venēcijas senatnes pieminekļiem…

Izdevniecība/Publisher: Ballantine Books

Kā tiku pie šīs grāmatas?/How I got this book?

Lejuplādēju no torenta

Vērtējums/Rating: 5/5

Mana recenzija/My review

Jau trešais piedzīvojums Malonu par spīti tam, ka oficiāli kļuvis par grāmatu tirgotāju. Arī šoreiz viņam neiztikt bez palīdzības no Stefānijas, Henrika un Kasiopejas.

Ja pirmās divas sērijas grāmatas bija par tīri materiālu vērtību un arī svarīgas informācijas meklējumi, tad ‘’Nodevība Venēcijā’’ vēsta par aizraujošu un bez šaubām ļoti bīstamu Aleksandra Lielā jeb Maķedonijas Aleksandra pēdējo atdusas vietu. Bet papildus bez paša Aleksandra pastāv iespēja atrast dabiskas zāles, kas pēc vēsturiskiem avotiem liecina, ka tas spējis dziedēt no dažādām (bīstamām) slimībām.

Bet ir tādi, kas nekautrētos atrasto izmantot savtīgu interešu realizēšanai. Par grāmatas ļaundari varētu dēvēt Centrālās Āzijas Federācijas vadoni Irinu, kura varu notur ar nežēlīgu un dzelžainu spēku. Viņa spējusi ātrā laikā apvienot vairākas teritorijas, bet ar to Irina negrasās apstāties, un, lai sasniegtu plānu realizāciju ir gatava, ka mirst miljoni. Viņas lielākā apsēstība Senā Grieķija un īpaši Aleksandrs Lielais. Kā ļaundaris tiek mēģināts portretēt zāļu kompānijas īpašnieku Enriko Vincenti. Viņa loma saistās tieši ar noslēpumaino zāļu līdzekli, bet patiesībā viņu vada cēli mērķi, pa ceļam vien ar vēlmi vēl vairāk pavairot savu turību. Tas spēj pieveikt pat HIV un AIDS, ņemot vērā šo slimību izplatību nebūtu slikti, ja kas tāds tiešām eksistētu.

Par cik jau šī ir trešā sērijas grāmata, patika, ka autors pievēršas arī galvenāko tēlu personībām, ļaujot viņus iepazīt drusku tuvāk, lai gan ir arī tādi fakti, kas tikuši atkārtoti katrā daļā.

Ja otrās grāmatas faktu skaidrojums bija apbēdinošs, tad šoreiz pretējs efekts. Arī mani fascinējis vēsture par Aleksandru un veiksmīgiem karavadoņiem kā tādiem, piemēram, Atila.

                                                                                                                                                

Despite that Malone has retired from active duty and become a book seller this in a short time is his third adventure. As well as previously also this time he receives help from Stephanie, Henrik and Cassiopeia.

If in the first two books of the series it was about purely material values and also important, valuable information than in ‘’Venetian Betrayal’’ tells about exciting and without doubt very dangerous search for last resting place of Alexandrian the Great. But besides of his body there’s a possibility to find mysterious draught which after historical sources has an ability to cure diseases.

There are parties that would like to use the findings to realize their selfish and vicious plans. Supreme Ministers of Central Asian Federation Irina Zovastina could be villain of this book. She remains in power with cruel strength. In a short time she was able to unite several countries into one but she doesn’t plan to stop with that and she is ready to kill millions. Irina is obsessed with Ancient Greece and especially Alexander the Great. Other character that is portrayed as a villain is Rico Vincenti. His role is connected with the draught but actually he is motivated by noble purpose. Just with innocent want to get even wealthier along the way. The draught (bacteria) is so powerful that it can cure HIV and AIDS; only if that would be true in a real life not just in this book. : )

As this the third in this series then I liked that author allows the reader to get to know the main characters more closely. Although there are facts that are repeated in each book.

If revelation of the real fact were disappointing in the second book then this time it had opposite effect. I’m too fascinated by the history about Alexander and successful military leaders in general like Attila.

Advertisements

Komentēt

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Mainīt )

Connecting to %s