Robert A. Heinlein ”The Moon is a Harsh Mistress”

16690

Grāmatas apraksts no Goodreads/Synopsis from Goodreads:

It is the year 2076, and the Moon is a penal colony for the rebellious and the unwanted of Earth. The exiles have created a libertarian society in order to survive in their harsh and unforgiving environment, their motto being TANSTAAFL: “There ain’t no such thing as a free lunch”. Looming over them is the Luna Authority, the heavy-handed Earth administration, who trades life necessities to the “Loonies” in exchange for grain shipments to the starving populations of Earth.

As the situation steadily deteriorates the inhabitants of Luna come to realize that they have little choice but to revolt against Luna Authority in order to save themselves from resource exhaustion and a subsequent environmental apocalypse.

A small band of dissidents emerges to lead the revolution. This consists of a one-armed computer jock, a radical young woman, a past-his-prime academic, and a nearly omnipotent computer named Mike. These people ignite the fires of revolution, despite the near certainty of failure.

Izdevniecība/Publisher: Blackstone Audio

Kā tiku pie šīs grāmatas?/How I got this book?

Lejuplādēju no torenta. Izvēlējos no Top 100 Sci-Fi Books grāmatu listes.

Vērtējums/Rating: 3/5

Mana recenzija/My review

Ir 2076.gads, un cilvēce spējusi iedzīvoties arī uz Mēness, bet dažādu izvēļu dēļ kontrole pār Mēness kolonijām ir apdraudēta.

Viens ir tas, ka par kandidātiem, kurus sūtīt apgūt Mēnesi, izvēlēti dažādi kriminālisti; līdzīgi kā Austrālijā. Un otrs, pat nozīmīgāks, ka pārvaldošā iestāde Autoritāte kontrolē pilnīgi visu, sākot ar enerģiju un arī daļa no pārtikas, kā arī nosaka visam cenas.

Pārmaiņas aizsāk Manuela atklājums, ka galvenais superdators Maiks apzinās sevi un spēj sarunāties, bet neviens no Autoritātes to neuzzin, jo nav nepieciešamība darboties tā tuvumā, visu var uzdot attālināti.

Varētu pat teikt, ka tieši pateicoties Maikam, Mēness iemītnieki var sākt pretošanās kustību. Manuels iesaista aizvien vairāk dalībnieku, bet to, ka Maiks ir dators, nevis cilvēks, zina tikai paši tuvāki. Turklāt nepieciešamība liek Maikam izveidot viltus personību Adamu Selīnu.

Protams, valstis uz Zemes un Autoritātes pārstāvji nav priecīgi par pārmaiņām – izvēršas militāras sadursmes ar upuriem abās pusēs.

Interesantas atšķirības Mēness tiesu sistēmā un laulībās(daudzsievība). Šādas(dažas) īpatnības divos  autora darbos manītas, un, lai gan tie arī šobrīd vienīgie, tad tas tomēr liek domāt, ka uzskati vairāk būtu piedēvējami autoram, ne tikai izveidotajiem tēliem.

Manuels stāstu vēsta no savām atmiņām.

                                                                                                                                                

It’s the year 2076 and humanity has managed to adjust to a life on Moon but because of choices made the control over it is threatened.

One reason might be that those who to send to live on Moon were picked from variety of all kind of criminals like it was with Australia. And the second perhaps even more important that the governing institution called Authority controls completely everything, starting from energy to some food including the control over prices for everything.

An opportunity for changes comes from Manuel’s discovery that supercomputer Mike has self perception and can speak but no one from Authority discovers him because every command and task can be given from afar.

You could say exactly because of Mike Lunars or Loonies (Moon people :D) were able to start the revolt. Manuel starts to involve more and more people but the fact that Mike is a computer not a person is revealed only to the closest. There even comes a necessity for Mike to create fake personality Adam Selene.

Of course countries and Authority on Earth isn’t happy of what’s happening on the Moon which evolves into military clashes.

The story is told from memories of Manuel.

Atbildēt

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.