Sarah Waters ”The Little Stranger”

6550482

Grāmatas apraksts no Goodreads/Synopsis from Goodreads:

One post-war summer in rural Warwickshire, Dr. Faraday is called to a patient at lonely Hundreds Hall. Home to the Ayres family for over two centuries, the Georgian house, once impressive and handsome, is now in decline. Its owners-mother, son, and daughter-are struggling to keep pace with a changing society, as well as with conflicts of their own. But are the Ayreses haunted by something more sinister than a dying way of life? Little does Dr. Faraday know how closely, and how terrifyingly, their story is about to become intimately entwined with his.

Izdevniecība/Publisher: Virago Press

Kā tiku pie šīs grāmatas?/How I got this book?

Nopirku to!

Vērtējums/Rating: 4.75/5

Mana recenzija/My review

Siltā vasaras svētdienā Faradejs sava kolēģa vietā tiek izsaukts uz Airesu muižu. Nonācis tur viņš ir šokā par ēkas un arī pārējā īpašuma stāvokli(reiz bijis tajā bērnībā), ir skaidrs, ka tas ir pieredzējis spožākas dienas. Starp citu, iemesls, kāpēc Dr. Faradejs izsaukts – kalpones Betijas vēdera sāpes, lai gan patiesais iemesls, ko viņa atklāj vien Faradejam, ka grib prom, jo viņai šķiet, ka sajūt ko ļaunu mājā.

Šis viens izsaukums ir tikai pirmais, un pēc kāda laika Faradejs saprot, ka viņu doties uz muižu motivē, kas vairāk par raizēm par to dažu iemītnieku – Roderiks(pārvalda īpašumu), māsa Kerolaina, māte misis Airesa un daži strādnieki un kalpotāji – veselību.

Par spīti Kerolainas un Faradeja gadu starpībai un arī atšķirīgajam stāvoklim starp abiem sāk kaut kas veidoties, bet nepamet sajūta, ka galu galā tas veiksmīgi nebeigsies

Jau sākumā ir pāris mājienu par kaut ko pārdabisku saistībā ar pašu māju, bet Faradejs nespēj atkāpties no racionālās domāšanas un katru reizi cenšas atrast loģisku izskaidrojumu notiekošajam, atšķirībā no Kerolainas, viņas mātes, un pat kalpotājās Betijas(vienīgā, kas pastāvīgi dzīvo klāt). Diemžēl gan pašas ēkas un īpašuma, gan ģimenes norietu nekādi centieni nespēj apstādināt, un te pat nevarētu vainot Faradeju.

Grāmatu varētu pārvērst kārtīgā šausmu stāstā, ja tiktu izvērsta vairāk idejas par mājas spēku/tās lāstu, nolemtību. Bet tik un tā netrūkst vairāku baisu brīžu. Tā vēl joprojām nespēju izšķirties vai mājā tiešām un pie nelaimēm vainojams, kas pārdabisks, vai vienkārši apstākļu sakritība.

                                                                                                                                                

On a hot summer Dr. Faraday is called to Hundreds Hall instead of his colleague. Arriving there he is in shock about the state of building and whole property because he remembers it from childhood once visiting it, and it’s clear that it has seen better days. And the reason for calling Dr was because Betty (the maid, the only one who stay permanently) has stomach pain but the real reason which is told only to Faraday is that she wants to leave because she senses something evil in the house.

This is only the first of many visits and Faraday realizes that he is motivated by something more than concern of health of Hundreds Hall occupants (Roderick, his sister Caroline and mother Mrs. Ayres, also few others like Betty)

Despite age difference between Dr. Faraday and Caroline some feelings between two of them starts to develop but there’s always a sense that it might not end well.

Even at the beginning there are hints of something supernatural and powerful about the house, but Faraday always uses his rational thinking and logic explanations to contradict others like Caroline, Mrs. Ayres and also Betty who aren’t reluctant to believe in something like that. Unfortunately the Hundreds Hall and families itself downfall seems inevitable, and you couldn’t even blame Dr. Farady who witnesses the last moments.

Book could have been a real horror story if the attention to and ideas about the hunted house would have been used more. Besides that there are enough creepy moments. So even now I can’t choose if the Hundreds Hall really where hunted or you have to blame misfortune and bad luck for all the tragedy.


Paldies par atbalstu! – Patreon

Advertisements

Komentēt

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.