Isaac Asimov ”The End of Eternity”

509784

Grāmatas apraksts no Goodreads/Synopsis from Goodreads:

Andrew Harlan is an Eternal, a man whose job it is to range through past and present Centuries, monitoring and, where necessary, altering Time’s myriad cause-and-effect relationships. But when Harlan meets and falls for a non-Eternal woman, he seeks to use the awesome powers and techniques of the Eternals to twist time for his own purposes, so that he and his love can survive together.

Kā tiku pie šīs grāmatas?/How I got this book?

Lejuplādēju no torenta. Izvēlējos no Top 100 Sci-Fi Books grāmatu listes.

Vērtējums/Rating: 3.75/5

Mana recenzija/My review

Galvenais varonis Endrū Harlans ir viens no Mūžīgajiem, kuri uzrauga laiku, lai viss noritētu, kā vajag, un, ja nepieciešams, veiktu izmaiņas, pēc pašu domām cilvēcei vislabāko un piemērotāko. Bet arī Mūžīgajiem ir savi ierobežoju tādā ziņā, ka bezgalīgi tālu nākotnē ieskatīties nespēj, un tiek nodēvēti par slēptajiem gadsimtiem, kas uzreiz ir aizdomīgi un liek aizdomāties.

Starp Mūžīgajiem ir dažāds profesionālais darba iedalījums pēc ranga un spējām. Mūžīgie man atgādināja Observers (šāds nosaukums arī pašā darbā) no seriāla Fringe. Kas zin, varbūt ideja šeit aizgūta!

Viena no idejām(vairāk uz beigām), ka tieši notikumu koriģēšana ir tā lielākā kļūda, nevis pašu kļūdu atstāšana, ļaujot sabiedrībai tikt ar tām galā un atrisināt. Arī šajā ziņā saskatu līdzīgu Mužīgo galu.

Noÿs Lambent(ne-Mūžīgā) – viņai negaidīta loma ne vien Endrū dzīvē, bet arī pavisam globāli. Interesanta abu šo tēlu attiecību attīstība. Protams, Endrū nav vienīgais šajā stāstā esošais Mūžīgais un ne pat tas svarīgākais ranga ziņā, kuriem ir pašiem lietu kārtība un plāni.

Šis sanācis pirmais no lasītajiem/dzirdētajiem Azīmova darbiem un gan jau ne pēdējais! : )

                                                                                                                                                

Part of Andrew Harlan’s work being Eternal is to observe time make necessary changes if needed and of course only for the good of humanity. But Eternals aren’t completely powerful because although they can look into future they can’t do it infinitely which is suspicious by itself so they call them the hidden centuries.

There are different ranks between Eternals according to their power. They reminded me of Observers from TV series Fringe. Who knows! Maybe they got their idea from this one. Also the end of the Eternals is similar.

One of the ideas was that the correction of time and events is to be blamed and not the mistake. By doing so (correcting) actually harming more than if it would be left to society to make right.

Noÿs Lambent not being Eternal has big role not only in Andrew Harlan’s life but also globally. Fascinating and interesting relationship development between these two characters. Of course Andrew isn’t the only Eternal participating in this story who have their own plans and agenda.

This is my first book by Asimov and probably/hopefully won’t be the last one! : )


Paldies par atbalstu! – Patreon

Atbildēt

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.