Rajiv Tanwar ”Vasu and the Matsya Temple” (Ashtamangala Adventures of Vasu Book 1)

24862509

Grāmatas apraksts no Goodreads:

Destiny chooses Vasu on the day of his birth to be a part of the ongoing power struggle on this earth and he grows up to free the earth from all vices making it a better place to live.

The series chronicles the battles between Siddhivarun, the one who commands the oceans, and Samraat Viraat Shatru, who seeks to gain control over the world by wresting control of the waters. Driven by their passion for power, the Bhoomivasis and the Dhartiputras are battling each other too, and all this is weakening the world we all call home.

The key to power that everyone seeks is the Ashtamangala symbols that were created by the Matsya Avataar of Lord Vishnu. These symbols in their purest form can help anyone gain control over base human emotions that make people cruel. But, in the wrong hands, their power can be used to increase the intensity of these emotions, making it irresistible and irreversible.

Vasu’s father, an archaeologist stumbles across one of the symbols and gives it to his son the day he is born, thus inextricably linking him to the other symbols. This sets in motion a chain of events that young Vasu cannot escape from. It is now up to him to understand how to survive in the ocean, be honest and courageous, and find the other symbols and get them all to Siddhivarun. Else, the world and all he loves will become his worst nightmare.

There can be
No Triumph without Loss
No Victory without Suffering
No Freedom without Sacrifice
And No Peace without War!
All will be sacrificed
All will be lost
Unless all unite and join
Vasu’s fight against Evil.

Will appeal to every child and the child inside everybody!

Kā tiku pie šīs grāmatas?

E-grāmatas kopija no autora apmaiņā pret recenziju.

Vērtējums: 3.5/5

Mana recenzija

Interesants stāsts par puisi Vasu, kurš jau ar pirmajām dzīves stundām saskaras ar nāves briesmām. Bet tas pateicoties īpašam medaljonam/kaklarotai ar vēl nozīmīgāku un spēcīgāku simbolu uz tā. Diemžēl vecākus viņam neiepazīt.

Patika atšķirīgā kultūra un tās leģendas un mītu(manuprāt) iesaiste, jo pārsvarā lasīti sengrieķu mitoloģijas pārstāsti.

Darbība nemitējas gandrīz ne mirkli, un Vasu kopā ar Aišvarju(Aishwarya), kura ir nevis vienkārša maharadžas(Maharaja Siddhivarun), bet arī valdnieks un pavēlnieks pār jūrām un okeāniem(pār ūdeni) meita, un citiem draugiem tajos iesaistās bezbailīgi. Bet būtiska gurū loma kā līderim ir karaliskajama maharadžas dziedniekam Guru Nagarjuna.

Ļauno un labo tēlu iedalījums bija krass, gluži kā melns un balts. Kas virza vienu notikumu pēc otra ir meklējumi pēc ārstnieciska auga, kas spētu izdziedēt jau gadiem slimo maharadžu, bet paliek arvien sliktāk, un varam būt droši, ka pietiekamā skaitā atrastos tādu, kas par to vien priecātos.

Ja grāmatas treilerī šī grāmata ielikta Young Adult(YA) kategorijā, tad man gribētos pārbīdīt uz Middle Grade(MG). Noteikti gribētos sekot līdzi tālākajiem piedzīvojumiem.


Paldies par atbalstu! – Patreon

Advertisements

Komentēt

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Mainīt )

Connecting to %s