Valters Kempovskis ”Viss velti”

22067589

Grāmatas apraksts no Goodreads:

Romāns “Viss velti” skaudri ataino kara šausmas un cilvēcisko attiecību fonu, rosinot lasītāju uz patiesu līdzpārdzīvojumu.

Kara sestā ziema Austrumprūsijā ir auksta, fronte virzās atpakaļ uz rietumiem, un Sarkanās armijas uzbrukumi dzen sev pa priekšu nebeidzamas bēgļu straumes. Taču daiļā Georgmuižas saimniece Katarīna fon Globiga ignorē to, kas notiek ārpasaulē, un patveras grāmatu un mūzikas burvībā. Ar ikdienas pienākumiem tiek galā enerģiskā tante, kā arī strādnieki no austrumiem. Visi mājas iemītnieki jūt lielu pārmaiņu tuvošanos: garām virzās tanku kolonnas, muižā patvērumu meklē aizvien jauni bēgļi, kas stāsta par briesmīgiem pārdzīvojumiem. Georgmuižā visi joprojām liedzas ieskatīties acīs patiesībai, taču tad vietējais mācītājs lūdz, lai Katarīna uz vienu nakti dod pajumti kādam bēglim, un mānīgā idille drīz beidzas uz visiem laikiem…

Izdevniecība: Zvaigzne ABC

Kā tiku pie šīs grāmatas?

Nopirku to

Vērtējums: 2.5/5

Mana recenzija

Vēl viens stāsts par notikumiem Otrā pasaules kara laikā, par vienkāršajiem(ne militāriem) cilvēkiem, starp kuriem ne visi piekrita un atbalstīja kopējo valsts politiku un tās līderi.

Romāns aizsākas Georgmuižā, kur šefību uzņēmusies Tantīte, kamēr īpašnieks Eberhards armijā. Viņa sieva Katarīna dienas vada, nepiepūloties nekādā īpašā darba, un ir visai bezrūpīga gan par pašā saimniecībā darāmo, gan ārpus tās notiekošo, kas arī par iemeslu, kādēļ neviens pie viņas arī nemaz nevēršas ar kaut ko nopietnu. Mājās mitinās arī 12 gadus vecais dēls Pēters. Šķiet, pateicoties ģimenes turībai, ticis paglābts no jauniešu organizācijām. Toties interesanta aizraušanās saistībā ar mikroskopiem un teleskopiem, pie kā daļēji atbildīgs viņa tāds kā mājskolotājs Dr. Vāgners.

Ekonoms, vijolniece un barona ģimene ir vien daži no neparastajiem bēgļiem, kuru ceļš ved gar Georgmuižu un kurus nākas uz brīdi uzņemt zem jumta pirms pašiem par tādiem kļūt.

Kā drauds viscaur grāmatai ir krievu armijas tuvums, kas kalpo, kā viens no iemesliem daļai Georgmuižas iemītnieku doties bēgļu gaitās. Bet par tādu kā katalizatoru kalpo Katarīnas pēkšņā pārgalvība, uzticēdamās vietējam mācītājam, uz vienu nakti noslēpjot ebreju.

Arī Pēters, līdzīgi kā māte, ir savdabīgs ar iztēli un spēj atrast sakāmo, kad nepieciešams. Diemžēl nevarētu teikt, ka lēmums par muižas pamešanu aiz bailēm par naidnieka armijas būtu bijis tas veiksmīgākais, īpaši Pētera tuvajiem un arī pašam. Nākas pat piekrist(ir atbilstošs) dotajam grāmatas nosaukumam ‘’Viss velti’’, tomēr varētu, ja nav tik pesimistisks, tad droši var likt klāt gandrīz.

Tomēr neviens no tēliem nespēja piesaistīt sev pienācīgu uzmanību un līdzjūtīgu, un kaut kā līdzīgi arī par pats sižets.

Atbildēt

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.