V.M. Whitworth ”The Bone Thief” (Wulfgar, book 1)

13395122

Grāmatas apraksts no Goodreads:

Edward, son of Alfred the Great, has inherited the Kingdom of Wessex and achieved a precarious set of alliances through marriage and military conquest. But the alliance is uneasy and the kingdom of Mercia has more reason than most to fear the might of Wessex. Their Lord is elderly and perhaps mortally sick, and his wife fears that she does not have the power to withstand hostile takeover. She also knows too well what her neighbour is capable of — after all, King Edward is her brother.

The chance to rescue St Oswald’s bones, beloved patron saint, to consecrate her new church and unite the people behind her, is too good an opportunity to miss. But they are rumoured to be buried a long way north — outside Lincoln, deep in hostile territory. Her secretary, Wulfgar, groomed for the priesthood since he was a boy in the elegant cloisters of Winchester cathedral but naïve in the ways of the wider world — is surprised to be sent on this mission. It will prove an incredibly dangerous journey, requiring resources and courage Wulfgar did not know he had, and support from surprising allies along the way including a maverick priest and a Viking adventuress whose loyalties are far from clear.

Izdevniecība: Ebury Press

Kā tiku pie šīs grāmatas?

Nopirku to ‘’Latvijas grāmatu izstādē 2015’’

Vērtējums: 3/5

Mana recenzija

Vulfgaram(Wulfgar) tiek uzticēts kopā ar Ednotu(Ednoth) iegūt svētā Osvalda(St Oswald), kaulus. Svētajiem kauliem ir arī politiska nozīme, lai vismaz uz laiku aizkavētu Mersijas(Merica) iekļaušanu kaimiņu pavalstī. Britu sala vēl nav vienota valsts, un papildus savstarpējiem ķīviņiem un intrigām jāpiedomā arī par dāņiem.

Abu ceļš ir piedzīvojumiem un pārdzīvojumiem bagāts, īpaši, jo tas ved uz britu salas ziemeļdaļu, kura atrodas dāņu(vikingu) kontrolē; tiek iegūti draugi, kā mācītājs Ronans(Father Ronan) un Balladotira(Gunnvor Balladottir) – turīga un kareivīga dāņu sieviete. Kā arī viens otrs ienaidnieks.

Vulfgars ir ne vien reliģiozs, bet arī naivs. Brīžiem rīkojoties bik muļķīgi, protams, labu gribēdams. Toties Ednots karstgalvīgāks + kopā ar Ronanu, kā arī dānieti veido ciešami labu komandu.

Tiek iezīmēta varbūtējā nākamās grāmatas tēma tieši saistībā ar salas svešiniekiem. Neliels bonuss, ka grāmatas sākumā ir karte.

Advertisements

Komentēt

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.