Markuss Zusaks ”Grāmatu zagle”

18310712

Grāmatas apraksts no Goodreads:

Te būs viens neliels fakts

Jums būs jāmirst.
1939. gads. Nacistu Vācija. Visa valsts ir aizturējusi elpu. Nāvei vēl nekad nav bijis tik daudz darba.

Līžele, deviņus gadus vecs meitēns, dzīvo pie audžuvecākiem Himmelštrāsē. Viņas tēvs un māte ir aizvesti uz koncentrācijas nometni. Līžele zog grāmatas. Šis ir stāsts par viņu un par Himmelštrāses iedzīvotājiem, kad sāk krist bumbas.

Mazliet noderīgu ziņu

Šo stāstu jums stāstīs nāve
Pavisam īss stāsts par
* meitēnu
* akordeonistu
* dažu labu fanātisku vācieti
* žīdu dūru cīkstoni
* un zādzībām bez skaita

Vēl viena lieta, kas jums jāzina
Nāve pie grāmatu zagles naks trīs reizes

Markuss Zusaks (Markus Zusak, dz. 1975) ir austrāliešu rakstnieks, kura izcilais romāns “Grāmatu zagle” pārsteidzis un spēji pārņēmis savā varā lasītājus visā pasaulē. Tas tulkots jau 30 valodās, izdots vairākos miljonos eksemplāru, tomēr vēl joprojām tiek tulkots un izdots.
Romāns saņēmis neskaitāmas literārās balvas, tostarp Michael L. Printz Honor book 2007. gadā un Deutscher Jugendliteraturpreis 2009. gadā.

Kā tiku pie šīs grāmatas?

Laimēju, jo mans iesūtītais jautājums tika izmantots TV spēlē “VIP. Veiksme. Intuīcija. Prāts.”

Vērtējums: 4.5/5

Mana recenzija

Atšķirībā no citām grāmatām, ‘’Grāmatu zaglē’’ stāstu par meitēnu Līželi lasītājam atklāj Nāve(viņa). Šis fakts tiek ik pa brīdim atgādināts, kas sākumā drusku kaitināja. Bet lielāku mulsumu raisīja vārdu izvēle, kuru gribētos attiecināt uz tulkotāju.

Labs ieskats nacistiskajā Vācija Otrā pasaules kara laikā. Patika Līželes audžu vecāki Roze un Hanss Hubermaņi, viņu pašu dēls un meita jau savās dzīvēs. Abus varētu raksturot, kā labo(Hanss) un slikto(Roze) policistu. Viņi piederēja pie tiem retajiem, kuri neatbalstīja Hitlera politiku + vēl slēpa ebreju Maksi iemesla dēļ, kura sākums rodams notikumā no Pirmā pasaules kara.

Starp Maksi un Līželi izveidojas draudzība, kurā neiztikt bez savstarpējām dāvanām un uztraukuma vienam par otru. Maksis – divu grāmatu autors, kuras top pie Hubermaņiem.

Bet nedrīkst aizmirst par vēl vienu būtisku tēlu kaimiņpuiku Rūdiju Šteineru. Viņa draudzība ar Līželi ir vēl ciešāka. Tieši Rūdiju Šteineru lielā mērā varētu vainot Līželes pievēršanos noziedzīgām darbībām, bet par aizstāvību jāpiebilst, ka abu ģimenes nebija no tām pārtikušākajām.

Pēc darba nosaukuma biju domājis, ka galvenās varones zaglīgās gaitas būs daudzskaitlīgākas iegūto grāmatu ziņā. Ne visas grāmatas tiek tādā veidā iegūtas, un Līželes attiecības ar grāmatām atšķiras no manām daudzējādi. Viena atšķirībām būtu, ka viņa savas bieži pārlasa.

Beigas skumīgas, bet darbā kopumā netrūka (melnā) humora.

Viena doma par “Markuss Zusaks ”Grāmatu zagle”

Atbildēt

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.