Walter Parchomenko ”A Weak American in Russia & Ukraine: Adventures and Misadventures Living Among the Natives”

16243903

Grāmatas apraksts no Goodreads:

“Seinfeldian humor set in Russia & Ukraine” 

A Weak American in Russia & Ukraine is a painfully funny collection of travel nightmares; country and culture shocks experienced by an American living and working among the natives over the past 20 years. It offers practical tips on how to cope with: Sexy young women who view foreign men as potential ATM machines and transportation out of their closed countries; herds of stampeding Slavs on city streets, in metro areas and supermarkets; angry motorists who stop for pedestrians at crosswalks only because they are bumpier than potholes; packs of howling stray dogs who don’t understand English and Slavic attack pigeons.

A Weak American in Russia & Ukraine also takes readers by the hand and allows them to experience the agony of entering a collapsing post-Soviet medical system and interacting with Kafkaesque bureaucracies. And it provides foreign men, who seek Slavic brides, priceless advice that can save them from bankruptcy, jail and even confinement in a psychiatric hospital.

The result is a book that weaves comic misadventures without trivializing serious issues, including AIDS, rampant corruption and ecocide; shatters many prevailing stereotypes about Slavic men and women; and clears up numerous culturally based misunderstandings Americans typically have of Russians and Ukrainians.

Kā tiku pie šīs grāmatas?

Laimēju Goodreads izlozē

Vērtējums: 3.5/5

Mana recenzija

Grāmatai pieķēros klāt ar interesi un vēlmi uzzināt no autora pieredzes, kāda tad ir dzīve kaimiņvalstī Krievijā un arī Ukrainā. Jāņem vērā, ka pašreizējie notikumi starp abām valstīm nav ietverti.

Solītais humors nav tik liels, kā aprakstā minēts. Nepatika bieža vairāku faktu atkārtošana, piemēram, vidējās algas un pensijas, dzīves ilgums vīriešiem un dzīvokļu izmēri, kā arī, ka autors vairāk koncentrējās uz negatīvo un nemaz nav ietvēris Kultūras pieredzi. Varētu domāt, ka visas

Pēc grāmatas izlasīšanas tu vari novērtēt pašsaprotamas un vispārpieņemtas normas. 1)Nav jābaidās, ka tiksi nobraukts, ejot pāri ielai pie zaļās gaismas 2)Lai kāda ir veselības sistēma, tā tomēr nav TIK slikta. 3)Tas pats arī par birokrātiskumu 4)Publisko tualešu stāvoklis un vēl daudz kas cits.

Vairākus vakarus sanāca lasīt drusku pēc pusnakts, un spriežot no lasītā uzdrīkstos minēt, ka kaimiņi varētu būt ar slāvu izcelsmi.

Advertisements

Komentēt

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.