John Scalzi ”Old Man’s War” (Old Man’s War #1)

51964

Grāmatas apraksts no Goodreads:

John Perry did two things on his 75th birthday. First he visited his wife’s grave. Then he joined the army.

The good news is that humanity finally made it into interstellar space. The bad news is that planets fit to live on are scarce– and alien races willing to fight us for them are common. So: we fight. To defend Earth, and to stake our own claim to planetary real estate. Far from Earth, the war has been going on for decades: brutal, bloody, unyielding.

Earth itself is a backwater. The bulk of humanity’s resources are in the hands of the Colonial Defense Force. Everybody knows that when you reach retirement age, you can join the CDF. They don’t want young people; they want people who carry the knowledge and skills of decades of living. You’ll be taken off Earth and never allowed to return. You’ll serve two years at the front. And if you survive, you’ll be given a generous homestead stake of your own, on one of our hard-won colony planets.

John Perry is taking that deal. He has only the vaguest idea what to expect. Because the actual fight, light-years from home, is far, far harder than he can imagine–and what he will become is far stranger.

Kāpēc lasīju/izvēlējos šo grāmatu?

Izvēlējos no Top 100 Sci-Fi Books grāmatu listes.

Mana recenzija

Grāmata iesākas palēnām, un tā var kārtīgi iejusties autora radītājā pasaulē. Tātad, sasniedzot 75 gadu vecumu, ir iespēja pievienoties Colonial Defense Force (CDF) armijai, kas aizsargā Zemi. Bet viss ar šo organizāciju ir ļoti noslēpumains, un ar stipri labāk attīstītām tehnoloģiskajām iespējām. Pat valstu vadītāji un līderi skaidri neko nezina. Bet viens ir skaidrs. Kkā jau senioriem(penšiem) jaunība tiek atgriezta, jo kurā armijā, izņemot ‘’Džimlai Rūdi Rallallā’’(neesmu redzējis), būtu vajadzīgi veci un slimību nomocīti karavīri.

Īpaši sākumā, bet arī visa stāsta garumā, rakstītais spēja sasmīdināt, un pat tik ļoti, lai liktu nospiest pauzi(audiogrāmata) un spētu savākties.

Citplanētieši un zinātniski fantastiskā daļa, kā arī militārās cīņas, kuru nebija par daudz, bija ticamas un spēja aizraut. Patika galvenā varoņa Džona Perija(John Perry) attīstība. Ja būtu iespējams, liktu pat vēl augstāku vērtējumu.

Vērtējums: 5/5

One thought on “John Scalzi ”Old Man’s War” (Old Man’s War #1)

Komentēt

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Mainīt )

Connecting to %s