Linda Harley ”Destiny’s Flower” (Saldiora book 1)

16147058

Grāmatas apraksts no Goodreads:

Doctor Lynn Davis is kidnapped by handsome Lord Kyle von Talion and taken to a far off planet, Saldiora. As she finds herself in this unfamiliar culture, she must learn to fight with a sword, ride a talking horse, and endure the politics of a royal court if she is to survive. Kyle has his hands full keeping Lynn from making cultural blunders and ensuring her safety. The Juntu’s are plotting to take over Saldiora and consider Lynn to be a threat to their success. Will Lynn live long enough to fulfill her destiny and save the kingdom of Saldiora?

Kāpēc lasīju/izvēlējos šo grāmatu?

Ieguvu Goodreads izlozē.

Mana recenzija

Nevarētu teikt, ka man šis stāsts patika jau no paša sākuma, bet pamazām, turpinot lasīt(ap trešdaļu), situācija uzlabojās. Visvairāk nelika mierā fakts, ka galvenā varone Lina Deivisa(Lynn Davis) tik viegli pieņēma faktu, ka tiek aizvesta uz pilnīgi svešu planētu, atšķirībā no līdzīgas situācijas triloģijā ‘’ Legacy of the Watchers’’.

Tieši Lina galvenokārt paaugstināja manu galīgo vērtējumu ar savām vērtībām un drosmi rīkoties, kā un kad nepieciešams. Toties negatīvāk vērtēju reizēm neadekvātu/pārspīlētu emociju konkrētā situācijā, kā arī īsti līdz galam attīstīta(vismaz nebija par daudz) romantiskā daļa. Mazāk patika viens no ļaunajiem tēliem – Bridžeta(Brigieta).

Vērtējums: 2.75/5

Advertisements

Komentēt

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.