J.L. Morin ”Nature’s Confession”

cover2_NC.indd

Grāmatas apraksts no Goodreads:

CLI-FI ROMANCE

When a smart-mouthed, mixed-race teen wonders why the work that needs to be done pays nothing compared to the busywork that’s glorified on holovision news—the search for answers takes him on the wildest journey of anyone’s lifetime. With the girl of his dreams, he inadvertently invents living computers. Just as the human race allows corporations to pollute Earth into total desolation, institute martial law and enslave humanity, the two teens set out to save civilization. Can they thwart polluters of Earth and other fertile worlds? The heroes come into their own in different kinds of relationships. Along the way, they enlist the help of female droid Any Gynoid, who uncovers cutting-edge scientific mysteries as their quest takes them through the Big Bang and back. Will Starliament tear them from the project and unleash ‘intelligent’ life’s habitual pollution, or will youth lead the way to a new way of protecting Nature?

With illustrations and topics for discussion at the back of the book, JL Morin deftly raises questions about busywork, economic incentives to pollute, sustainable energy, exploitation, cyborgs, the sanctity of Nature, and many kinds of relationships. With skill and expertise, she creates memorable characters whose struggles could be our own. This fast-paced novel will keep you turning pages until the end.

Kāpēc lasīju/izvēlējos šo grāmatu?

E-grāmatas kopija no autora par brīvu apmaiņā pret atsauksmi.

Mana recenzija

Jau no sākuma tiek parādīta pasaule, kura ļoti atšķiras no pašreizējās Zemes. Tur tā ir pamatīgi sagandēta, jo naudas un peļņas dēļ turpināja izmantot fosilos kurināmos, nevis atjaunojamos enerģijas resursus. Līdz ar to labi aktualizējas tēma par iespējamu vajadzību tālākā nākotnē meklēt citu planētu, kur cilvēkiem pārvākties.

Svarīgs tēls šajā grāmatā ir Puisis(Boy), kurš vēlāk iegūst vārdu MakSym. Viņam savā ziņā palīdz Valentīna, un starp abiem simpātijas un tā līdz pat ģimenei.

Stāstā darbojas arī androīdi ar cilvēkam pielīdzināmu intelektu, un nedomāju, ka tādējādi tie tiek padarīti par vergiem, izņemot, ja ir brīvā griba, par ko arī vispārīgi varētu diskutēt. Apšaubu bažas par robotu sacelšanos iespējamību; pirms tam vajadzētu manīt simptomus, ja nu kas.

Pastāv Zvaigžņu parlaments(Starliament), bet nesapratu vai tas aptver visu Visumu, vai tikai daļu. Un diemžēl arī šī institūcija neiztiek bez korupcijas + gatavi izmantot vietējos planētas iedzīvotājus savam labumam.

Interesanti, ka šeit suņiem ir sešas kājas, kā arī spēj izmainīt cilvēka domu, bet ne runāt.

Vērtējums: 3.75/5

Komentēt

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Mainīt )

Connecting to %s