Michael A. Draper ”Three Strikes and You’re Dead”

ISBN9781499049329 Grāmatas apraksts no Amazon: Baseball goes on strike. . . and the fans are not happy. A chat room group “Friends against the baseball strike” rants against the astronomical salaries and greed of the players who have ruined the game for the everyday fans. One member, “The Vindicator,” decides to take action to end the strike, and soon some of the highest paid baseball players are being murdered. Who will be next? Can the murderer be stopped? The action and suspense build as the FBI and a trio of clever amateur investigators rush around the country trying to predict where the murderer will strike next, and to discover his identity.   This thoroughly modern page turner uses social media in unexpected ways and will keep you enthralled until the last page. Kāpēc lasīju/izvēlējos šo grāmatu? E-grāmatas kopija no autora par brīvu apmaiņā pret atsauksmi.

Mana recenzija

Grāmatas pamatā MLB lokauts, kas labi sasaucas ar nesen notikušo NHL lokautu. Dažiem tas tā nepatīk, ka ir pat gatavi rīkoties drastiski, un tā uzrodas Džozefs Skubuls(Joseph Skubul) un viņa sponsors Advokāts jeb Ahmad al Shami(imigrants no Jemenas).

No amatieriem privātdetektīviem vislabāk patika Rendijs Larkins(Randy Larkin), bet aģentūras šefs bija tik maz manāms, ka varēja arī nebūt. Izmeklēšanas gaita un arī ļaundarim veltītās nodaļas ir pat ļoti saistošas, bet atrisinājums ātrs un vienkāršs. Kā arī netiek pateikts, vai kāds saņem MLB izsludināto atlīdzību.

Vērtējums: 4/5

Atbildēt

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.