Frank Tayell ”Surviving The Evacuation, Zombies vs The Living Dead” (Surviving The Evacuation book 0.5)

18655858

Grāmatas apraksts no Goodreads:

The outbreak began in New York. Within days the world descended into chaos as the infection spread to every corner of the globe. Across Britain, millions of people are told to leave the less defensible villages, towns and cities for the safety of one of the enclaves being established around the coast.

For George Tull and the other residents of the Waverly-Price Retirement Home, evacuation is not an option. Finding the staff have left, George has to choose between trying to save those he loathes, or abandoning the woman he loves to an uncertain fate.

“Zombies vs The Living Dead” is the first in a series of short zombie stories recording the aftermath of the outbreak, and is a companion piece to the series “Surviving The Evacuation”, by the same author.

Kāpēc lasīju/izvēlējos šo grāmatu?

Lejuplādēju bez maksas iekš Amazon. Iespējams arī šobrīd.

Mana recenzija

Stāsts sākas ar Džordžu Talu(George Tull) pansionātā, kur vienīgais īstais viņa draugs ir O’Līrijas (O’Leary) kundze. Pagājusi vien nedēļa kopš slimības uzliesmojuma Ņujorkā, bet tā paspējusi ietekmēt jau visu pasauli.

Ļoti patika draudzība starp Džordžu(visai spēcīgs saviem gadiem) un O’Līriju, diemžēl beigas tādas skumīgas sanāk abiem + zombiju izskaidrojums un uzvedība šajā darbā ir ticama. Negatīvāk vērtēju tieši pašu sākumu, kurš ir visai palēns, kā arī stāstā kopumā daudz vairāk par pagātni(tuvu un tālu), un mazāk par pašreizējiem notikumiem. Jāpiebilst, ka pansionāta menedžeris Makgufrijs(McGuffrey), tika pie pelnīta gala.

Vērtējums: 4/5

Advertisements

Komentēt

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s