Michael Cairns ”The Spirit Room” (The Planets book 1)

22436910

Grāmatas apraksts no Goodreads:

‘The Avengers meets Magician, The Planets is superhero conflict on a global scale…

An ancient cadre of magicians

A select team of extra-ordinary warriors

An unseen foe

As two ancient forces battle for control, reality as we know it is being torn apart. Caught somewhere in the middle, and tasked with ridding the world of the insidious alien intelligence are The Planets. Neptune hails from Rio, the gay daughter of strict catholic parents. Mars, from Ireland, still missing the sister he lost years ago. Uri grew up on the streets of New York, and Venus… well, no one knows and she isn’t telling. Imbued with extra-ordinary powers, these highly trained individuals take the fight across the globe. With startling and unnerving revelations at every turn, the depth of deception is only now becoming clear…

Kāpēc lasīju/izvēlējos šo grāmatu?

E-grāmatas kopija no autora par brīvu apmaiņā pret atsauksmi.

Mana recenzija

Grāmata iesākas visai interesanti ar Garu telpu(arī pats grāmatas nosaukums), kuru tomēr turpmāk gandrīz nemaz netiek pieminēta. Sākumā tiekam iepazīstināti ar planētām cilvēku veidolā un Asambleju, kura deviņu biedru(burvji) sastāvā, kopā cīnās pret The Unseen jeb kā es nodēvēju Neredzamajiem. Bet tikai vēlāk tiek atklāts, ka šie Neredzamie ir citplanētieši un turklāt milzīga kukaiņa veidolā.

Kas brīžiem traucēja, bija neveiklās un nedaudz pat neticamas cīņas epizodes. Kā arī reizēm tika lietoti vietniekvārdi viņš/viņa bez skaidrības(man), par kuru tēlu iet runa.

Līdz galam neskaidrs palika arī fakti, kas īsti notiek ar cilvēku un viņa personību, kad viņš vai viņa ir kļuvis par jauno planētu. Šķiet atmiņas no iepriekšējā nāk līdzi. No planētām pozitīvāk vērtēju Marsa tēlu, bet Venusu mazāk, kā arī Deidalusu(Daedalus) no Asamlejas.

Vērtējums: 3/5

Advertisements

Komentēt

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.